Jste nemocní? Víme, co jíst a pít, když vás skolí chřipka či nachlazení | Pro ženy | Blesk.cz

Jste nemocní? Víme, co jíst a pít, když vás skolí chřipka či nachlazení

 • V boji s nemocí vám pomohou správně zvolené potraviny a nápoje.
  23. února 2014 | 09:00

  Bolest v krku, rýma, kašel... To, že se s těmihle příznaky dříve či později probudíte, je v tomhle období více než pravděpodobné. Teď, když chřipková sezóna vrcholí, je proto čas zásobit se potravinami a nápoji, které vás rychle dostanou zpět do formy.

 • Slepičí (kuřecí) vývar

  Vývar s domácími nudlemi
  Není to jen "babská" rada. Slepičí (kuřecí) nudlová polévka vám opravdu pomůže v boji s nemocí. Drůbeží maso totiž obsahuje aminokyselinu zvanou cystein, která pomáhá rozpouštět hlen v plicích. Horký vývar vám pak pomůže udržet nosní sliznici vlhkou, předcházet dehydrataci a bojovat proti zánětu v krku.
 • Horký čaj

  Čím dříve dáte tělu ozdravnou bylinkovou lázeň, tím dříve se vám udělá lépe
  Teplé kapaliny uklidní bolest v krku a zmírní obtěžující příznaky nemoci. Pomohou horké nápoje, jako je čerstvě uvařený zelený čaj - který podporuje imunitní systém a je bohatý na antioxidanty, které dokáží úspěšně bojovat s infekcí, nebo horká voda s citronem, která udrží vaše tělo hydratované a zároveň vám pomůže v boji s ucpaným nosem.
 • Citrusové plody

  Citróny jsou osvěžující.
  Je mýtus, že vitamin C může vyléčit nachlazení. Ve skutečnosti neexistuje žádný vědecký důkaz o tom, že pomůže zkrátit délku nebo zmírnit závažnost nachlazení. Nicméně, ta měkká bílá vrstva citrusů, kterou najdete pod jejich "kůží" a nezáleží na tom, jestli jsou to pomeranče, citrony, grapefruity nebo limetky, obsahuje flavonoidy, které mohou pomoci posílit imunitní systém a jsou skvělé pro rychlejší zotavení.
 • Banány

  Banány
  Banány jsou bohaté na draslík, kterého máme po pořádném vypocení, zvracení nebo průjmu v těle snížené množství. Výhodou je, že jsou dobře stravitelné, takže vyčerpaný organismus příliš nezatěžují. Navíc mohou pomoci snížit tělesnou teplotu a doplnit ztracené elektrolyty.
 • Zázvor

  Nastrouhaný zázvor pomáhá od chřipky a nachlazení.

  Výzkumy ukázaly, že zázvor je neuvěřitelně účinný při prevenci, dokáže uklidnit pocity na zvracení a jiné žaludeční problémy (jako je zácpa, nadýmání a samotné zvracení). Pití zázvorového čaje vám pomůže udržet si tělo hydratované a zároveň uklidní rozbouřený žaludek.
 • Kořeněná jídla

  Chilli papričky, nebo něco jemnějšího? Je to na vás.
  Pikantní potraviny vám mohou pomoci, aby se vám spustila rýma, ale jsou také účinnou přírodní látky, která dobře prokrvuje sliznice a ničí bakteriální povlak na jejich povrchu. Pokud chcete ulevit od bolesti v krku, zkuste si dát k jídlu chilli papričky a poté si udělejte horkou koupel ve vodě, do které přidáte několik kapek eukalyptového oleje. Konzumace chilli papriček, wasabi nebo klasického českého křenu může pomoci zmírnit nepříjemné příznaky zácpy.

Klíčová slova: zdraví, nemoc
Diskuse ke článku
.