Máte horečku? Dejte na babské rady! | Pro ženy | Blesk.cz

Máte horečku? Dejte na babské rady!

 • Období nepříjemných nachlazení a chřipek už je zase tady...
  11. února 2014 | 09:05

  Polykáte prášky už ve chvíli, kdy máte sotva trochu zvýšenou teplotu – o horečce ještě nemůže být ani řeč? Nehuntujte si zbytečně tělo chemickými medikamenty, zkuste osvědčené lidové recepty. Naše prababičky dobře věděly, co na teplotu platí.

 • Horečka tělo ozdravuje


  Vir H1N1 chytnete ze dne na den. Ani děti nejsou výjimkou. Pak nemocné rozbolí celé tělo a dva až tři dny je sužuje horečka.
  Když dostaneme teplotu a posléze horečku, znamená to, že se v našem těle něco děje, že je napadeno bacily, viry, důvodů můžou být desítky. Každopádně se zvýšením tělesného tepla organizmus brání nějakému vetřelci a při teplotě pracuje celý imunitní systém daleko lépe. Proto bychom chvíli měli „trpět“ a horečkou nechat tělo čistit. Srážet jí je třeba od 38,5 stupňů Celsia. Jde to i bez léků. Jak?
 • Osvědčená je vlažná sprcha

  Voda, ve které jste se právě koupali zrovna nevoněla a na kůži vám zůstaly zelené částečky? Pak pospíchejte pod sprchu.
  Míníme opravdu vlažnou, ne studenou. Vodu na sebe začněte pouštět teplejší, pak přidávejte chladnou, vždy začínejte od nohou, tedy dál od srdce. Vlažná sprcha je praktičtější a méně náročná než často užívaný studený zábal v prostěradle nebo ručníku.

  Rady jak snížíte horečku u dětí najdete na mojezdravi.cz.

 • Dejte si nohy do odvaru

  Pátek - čas na pedikúru
  Jakého? Z dubové kúry. Připravíte ho tak, že do většího hrnce nalijete čtyři litry vody a přidáte hrst dubové kúry a k tomu dvě polévkové lžíce soli. Vaříte deset minut. Když odvar trochu vychladne, nalijte jej do lavóru a koupejte si v něm tak 20 minut nohy.
 • Zábal z mouky

  těstoviny
  Zamíchejte těsto z žitné mouky (asi ½ hrnku) a vody v takové konzistenci, aby se dalo dobře rozetřít na nějakou bavlněnou látku, šátek, ručník nebo starší dětskou plenu. Pak si do toho zabalte obě nohy až po kotníky a zápěstí obou rukou. Než těstíčko vyschne, horečka většinou úplně zmizí. Vtip je v tom, abyste v době viróz měly doma aspoň jedno balení žitné mouky, která se většinou úplně běžně nepoužívá.
 • Tvaroh žere horkost

  Abyste měly hezké nohy, můžete na ně nejlépe na noc použít nejrůznější zábaly.
  Na čelo, na chodidla a na předloktí natřete v silné vrstvě tvaroh. Měl by horkost rychle vytáhnout. Někdo tvaroh natlačí do gázy (nebo tenkého bavlněného šátku) a tu pak na jmenovaná místa přikládá, aby se tvarohový zábal dal použít několikrát. Vždy je ale potřeba jej po zahřátí dát aspoň na 20 minut do chladničky.
 • Octové ponožky

  ponožky v posteli
  Dejte si nohy do octových ponožek. Vyberte si nějaké vlněné nebo silnější bavlněné a namočte je do roztoku ze šesti lžic octa a půl litru vody. Vyždímejte je, navlékněte na nohy a lehněte si do postele (dejte si pod nohy nějaký igelit nebo silný ručník). Po dvaceti minutách vyměňte.
 • Měsíčkový nátěr

  Chřipku nepodceňujte a poctivě ji vyležte
  Jestli doma máte měsíčkovou mastičku, natírejte si ji po půlhodině na lýtka. Než dáte další vrstvu, tu předchozí setřete vlhkým, studeným hadříkem nebo žínkou. I tato vychytávka snižuje horečku.

Autor: sia
Klíčová slova: horečka, zdraví, babské rady, teplota
Diskuse ke článku
.