Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno 20°C

Případů rakoviny kůže stále přibývá! Tereza (16): Melanom mi našli ve 13 letech

17. dubna 2013 | 07:30

Tereza je milá půvabná dívka, která už si ale zažila své. Ve 13 letech jí lékaři našli zhoubný nádor kůže. „Vždycky jsem měla po těle mnoho mateřských znamének a maminka mi je nechávala pravidelně prohlížet na dermatologii,“ vypráví Tereza.

Před třemi roky se ale jedno znaménko kožnímu lékaři nelíbilo a doporučil ho nechat odstranit. Bohužel se ukázalo, že jde o zhoubný melanom. Terezce pak ještě lékaři odstranili nejbližší uzlinu a prodělávala rok protinádorovou léčbu. „Tu jsem snášela docela dobře. Chodila jsem normálně do školy, věnovala se koníčkům,“ říká Tereza. Dnes je v pořádku, ale pod pravidelným lékařským dohledem.

„U dětí a mladistvých je takový nádor poměrně vzácný, ale přesto jich přibývá,“ tvrdí profesor Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady. „I dnes je ještě vidět na plážích a u rybníků spoustu dětí, které si v pravé poledne hrají na sluníčku bez jakékoli ochrany,“ varuje Arenberger a dodává: „Rodiče by měli především nádorům kůže předcházet prevencí. A pokud si nějakého nezvyklého útvaru, měli by s dítětem okamžitě zajít na vyšetření.“

Natálka (8): Podezřelé znaménko musí ven

Velmi zodpovědně přistupovala k Natálčiným znaménkům její matka. „Na melanom mi zemřela babička, proto nic nenechávám náhodě,“ vysvětluje. Natálka má jedno znaménko ve vlasech a druhé na krku. Pravidelně chodí na vyšetření dermatoskopem a nyní její lékařka rozhodla, že znaménko na krku pro jistotu odstraní.

Jak děti chránit:

• Do 1 roku života se děti nemají slunit

• Od 2 let musí používat ochranné krémy s vysokým faktorem

• Je potřeba pamatovat na pravidlo 3K, když jsou děti na slunce: klobouk, košile, krém

Stan proti melanomu

Jako každý rok se i letos ve velkých městech objeví stan proti melanomu, kde vám zdarma vyšetří znaménka a pihy. „Loni jsme vyšetřili 3523 osob, diagnostikovali jsme 103 zhoubných nádorů, z toho 26 melanomů, které jsou nejagresivnější,“ vypočítává MUDr. Monika Arenbergerová, vedoucí Centra pro léčbu maligního melanomu.

Navštívit stan by měly osoby:

• se světlou kůží a s větším množstvím mateřských znamének (více než 50)

• v jejichž rodině se melanom vyskytl

• které se v dětství spálily

• pravidelně trávící dovolenou u jižních moří

• s měnícím se pigmentovým znaménkem

• s nově vzniklým pigmentovým znaménkem po 35. roce věku

Kde se nechat vyšetřit?

Praha, Václavské náměstí

22. - 23. dubna: 10:00 - 18.00

Brno, náměstí Svobody

6. května: 10:00 - 18:00

Ostrava, Avion Shopping Park

13. května: 10:00 - 18:00

Hradec Králové, v planetáriu a sol. laboratoři

15. května: 13:00 - 18:00

Autor: Iva Dvořáková