Pátek 22. listopadu 2024
Svátek slaví Cecílie, zítra Klement
Oblačno, sněžení 2°C

Správný pitný režim dodržujte (nejen) v létě!

Dodržovat správný pitný režim bychom měly ve všech letních obdobích! Snížíme tím chuť k jídlu a prospějeme i naší pleti
24. června 2012 | 06:00

Voda je základem každého života. Lidské tělo se skládá z vody v podobném měřítku jako naše planeta.  Člověk bez příjmu vody vydrží jen několik dní. Některé prameny uvádějí smrt do 2 týdnů, kdežto hladovět můžeme mnohem déle, dokonce i několik měsíců. Proč tomu tak je?

Voda působí jako rozpouštědlo mnoha látek, podporuje detoxikaci organismu, potlačuje chuť k jídlu, působí jako přírodní projímadlo, má blahodárný vliv na naši pokožku, odplavuje škodliviny z těla, zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů a slouží jako prevence onemocnění močového ústrojí.

Pokud organismus funguje dobře, z těla odchází kolem 1,5-2,5l vody za den. Zhruba víc jak polovina odchází močí, 40% se vyloučí skrze pokožku a plíce a 7% zmizí ve formě stolice.

voda
Autor: Profimedia.cz

Proto je pitný režim základním předpokladem zdravého životního stylu a denně bychom měli vypít okolo 2 -3 litrů tekutin. Optimální pitný režim lze i spočítat podle jednoduchého vzorce. Když svoji váhu v kg vynásobíme koeficientem 0,035, dostaneme přibližné množství tekutin, které bychom měli denně přijmout.

V případě, že člověk trpí nadváhou přičteme ke každým 11 kg  ještě 0,25l.  Příjem tekutin je však individuální záležitostí, vždy je nutné zohlednit věk, pohlaví, váhu, fyzickou aktivitu a hlavně zdravotní stav. Příjem tekutin bychom si měli rozvrhnout do několika pravidelných denních dávek. Vždy bychom měli vypít přibližně 300ml najednou, toto množství je ohleduplné hlavně pro naše ledviny.

Volba tekutin je také velmi důležitá a je nutné ji volit pečlivě. Přednost dáváme neperlivým vodám, neslazeným, kvalitním zeleným, ovocným a bylinkovým čajům. Pokud máme chuť na něco sladšího, je možné naředit vodu 100% džusem bez přidaného cukru, v poměru 1:1. Zařadit můžeme i minerální vodu, nebo stolní vodu ochutit  kapkou citronu či pomeranče.

voda
Autor: Profimedia.cz


Jsou i tekutiny, kterým bychom se měli vyhnout obloukem. Sem patří alkohol, energetické nápoje, kolové a sladké limonády nebo šťávy s umělými sladidly, omezujeme ale i příjem kávy. Bohatě postačí jeden šálek kávy denně. Nesprávný nebo nedostatečný pitný režim vede k dehydrataci. Ta se nejprve dostavuje nenápadně. Zpočátku nás bolí hlava, máme suchou kůži a pocit žízně, dále vysušená ústa, připojuje se únava a točení hlavy. V pozdějším stádiu nastávají poruchy koncentrace, neostré vidění, ospalost, horečka a bezvědomí. Pokud ztráty tělesných tekutin přesahují víc než 8 %, může dojít i k úmrtí.

Lidé, kteří pijí výrazně méně, než je doporučené denní množství, trpí častěji na migrény, zácpu, sužují je infekce močového ústrojí a tvorba ledvinových kamenů. Proto je nutné pitný režim hlídat, nosit u sebe po ruce lahev s pitnou vodou a v létě přijímat ovoce i zeleninu, s vysokým podílem vody, kam patří meloun, salátová okurka, rajčata, jahody, mandarinky, jablka, papriky, ale brambory, hlávkový salát, meruňky nebo nektarinky.

voda
Autor: Profimedia.cz


Autor: ema