Pátek 3. května 2024
Svátek slaví Alexej, zítra Květoslav
Oblačno 22°C

Bojíte se ztráty zraku? Víme, jak jí předejít!

21. května 2012 | 14:04

Prevence je termín skloňovaný lékaři ve všech pádech. Při každé příležitosti zdůrazňují její význam a efekt, který může mít při předcházení či včasné diagnóze nejrůznějších chorob.


Zatímco na preventivní prohlídky u praktického lékaře jednou za dva roky si už většina z nás zvykla, pravidelnou prevenci u odborných lékařů, například oftalmologů, máme stále tendenci podceňovat.

Lidé trpící krátkozrakostí nebo dalekozrakostí se spokojí s přeměřením dioptrií v optice při koupi brýlí nebo kontaktních čoček, místo aby jejich vadu posoudil lékař. A ti, kteří potíže se zrakem nemají, se do ordinace oftalmologa zpravidla nevydají vůbec. Paradoxem přitom je, že podle průzkumů se 90 % lidí bojí ztráty zraku více než ztráty kteréhokoli jiného smyslu.

oči
Autor: Profimedia.cz

Oční lékař by měl zrak zkontrolovat minimálně jednou za dva roky. Platí to i v případě, že vidíme skvěle, protože oči prozrazují mnohé o celkovém zdravotním stavu.

„Například změny na cévách očního pozadí mohou signalizovat vyšší krevní tlak nebo cukrovku. Na zrakovém nervu se mohou projevit i některá neurologická onemocnění, zkrátka preventivní prohlídka může napovědět mnohé...,“ potvrzuje MUDr. Sylva Procházková, oční lékařka Refrakčního Centra Praha. A jak známo, čím dříve bude problém rozpoznán, tím větší je šance na úspěšnou léčbu.

V případě neostrého vidění nebo častých bolestí hlavy je návštěva odborníka ještě důležitější. Správná diagnóza a následná korekce očních vad je zásadní v každém věku, s přibývajícími léty se však riziko výskytu některých očních chorob ještě zvyšuje.

oči
Autor: Profimedia.cz

„V dospělosti nám hrozí hlavně glaukom, někdy lidově zvaný zelený zákal. Jde o progresivní oční onemocnění, které se projevuje hlavně zúžením zorného pole, toho si málokdo sám všimne. Tato nemoc je relativně častá, postihuje 2 až 3 % populace a většinou začíná kolem čtyřicítky.

Vyšetření očí v tomto věku může přinést také další překvapení, jako je počínající porucha vidění do blízka (presbyopie), i když ta začíná o něco později. Se stoupajícím věkem se frekvence glaukomu zvyšuje o 1 % a vyskytují se i nové choroby, hlavně šedý zákal.“

oči
Autor: Profimedia.cz

Kromě včasné návštěvy oční ordinace MUDr. Procházková doporučuje i několik velmi snadno realizovatelných, obecně platných preventivních opatření:

Nezapomínat na vhodné osvětlení pracoviště a pracovní plochy, zamezit odleskům monitorů, preferovat stravu s obsahem zdrojů zrakových pigmentů jako je známý beta karoten z mrkve či lutein apod. A samozřejmě používat vhodné zrakové pomůcky – brýle do blízka či na dálku.

Autor: ema