Operaci sice plně hradí pojišťovna, ve většině nemocnic v kraji ale pacient zaplatí za umělou čočku řádově tisíce korun. Na brněnské oční klinice NeoVize však tvrdí: z peněz od pojišťovny se dá zaplatit i čočka. A všechny pacienty operují zadarmo, bez doplatků.
"Pojišťovna za operaci šedého zákalu platí zhruba 11 tisíc korun. My z toho zvládneme zaplatit operaci i speciální žlutou čočku, která je jednou z nejlepších na trhu," sdělil ředitel kliniky Petr Kocian.
Například v nemocnici U Svaté Anny stojí stejná žlutá čočka značky Acrysof 6 200 korun. I v bohunické Fakultní nemocnici se za žlutou čočku platí.
"Částka je individuální. Záleží, jakou má pacient vadu a jakou chce čočku," uvedla mluvčí Fakultní nemocnice v Bohunicích Anna Nesvadbová.
"Za operaci šedého zákalu by se nemuselo platit vůbec"
Kocian je ale přesvědčený, že kdyby nemocnice vynakládaly peníze efektivně, nemuseli by pacienti platit vůbec. "Peněz je dost, stačí s nimi dobře hospodařit. U nás dostanou zdarma i gel a vše ostatní," uvedl Kocian. K čočce dostane pacient průkaz s jejím podrobným popisem.
Denně na klinice NeoVize podstoupí operaci šedého zákalu více než deset lidí, někdy i patnáct. Právě v tom je podle Kociana efektivita práce. A mezi pacienty jsou i téměř devadesátiletí.
"Jen letos v lednu jsme měli už dva osmaosmdesátileté pacienty a tři pětaosmdesátileté. Nestojí je to ani korunu a po půl hodině můžou jít domů, většinou pro ně přijede rodina," popsal Kocian.
Pacienti mu dávají za pravdu. "Poslala mě sem moje obvodní lékařka. A jsem spokojená, jinde bych za to platila," uvedla Věra Trnečková, které tamní lékaři odstranili šedý zákal tento týden.
Na klinice strávila celkem necelou hodinu. O tom, že byla na operaci, ví jen díky náplasti na levém oku. Jediné, co nesmí, je měsíc navštěvovat veřejné bazény.
Operaci oka, které trpí šedým zákalem, podstoupí v České republice ročně až 80 tisíc lidí.
Komerční příloha