Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Zázračný implantát lebky sroste s hlavou

8. února 2011 | 19:23

Českobudějovičtí neurochirurgové vyzkoušeli poprvé v Česku unikátní náhradu lebeční kosti. Použili totiž speciální implantát, který má mimořádnou a pro medicínu dokonalou vlastnost. Postupem času se změní na vlastní kostní tkáň pacienta! Pomocí této metody vrátili do života už dva pacienty.

„Dosud se pro podobné zákroky používaly cizorodé látky, které otvor v lebce sice zakryly, ale se sousední kostní tkání se nespojily. Nová metoda umožňuje použít implantát, který se postupně změní na vlastní kostní tkáň,“ řekl zástupce primáře neurochirurgického oddělení českobudějovické nemocnice Vladimír Přibáň. Tyto vlastnosti jsou podle lékařů ve srovnání s ostatními materiály jedinečné. Výsledkem je dokonalý kosmetický efekt s minimem vedlejších komplikací.

Jako první v republice podstoupil tuto operaci Zdeněk Kvapil (57) z Římova. V loňském červenci mu lékaři diagnostikovali nádor a v prosinci už měl nový implantát. Dnes by na něm nikdo takový zákrok nepoznal. Druhou pacientkou je vychovatelka Monika Šimková (50) z Prachatic, která je týden po operaci. „Cítím se výborně. Špatně mi bylo pouze druhý den po operaci. Dnes jdu domů a těším se na rodinu. První, co udělám, bude asi dobrý oběd,“ řekla s úsměvem pacientka.

Zaplatí to pojišťovna?

Biokeramický implantát, který je vytvořený 3D metodou na základě obrazu z počítačové tomografie, věrně kopíruje tvar hlavy. Je vyroben z hydroxyapatitu a vyjde na 200 až 250 tisíc korun. Je tak až třikrát dražší než dosud používané materiály. Nemocnice oba uhradila ze svých zdrojů. O způsobu platby bude nyní jednat s pojišťovnami. Jen v českobudějovické nemocnici by ročně odhadem takto mohli odoperovat deset až patnáct pacientů.

Pro výrobu implantátu se používá minerál hydroxyapatit, který je jedním z nejvýznamnějších biokeramických materiálů. Tato synteticky vytvořená tkáň odpovídá porézní strukturou a chemickým složením originální kostní mateřské tkáni. Její ojedinělé vlastnosti umožňují vrůstání kostních buněk a konečnou přestavbu implantátu ve vlastní živou kost. Ve světě už byl implantát použit při 1500 operacích.

Autor: Vlaďka Hradská, mivrk