Úterý 10. září 2024
Svátek slaví Irma, zítra Denisa
Zataženo, déšť 20°C

Lékař radí: Nechoďte zbytečně k doktorům, udělají z vás pacienty!

23. ledna 2011 | 10:49

Se svými pacienty lékař Jan Hnízdil (52) nemluví latinsky. Nehovoří o diagnózách a syndromech, ale o problémech a potížích. A varuje před zbytečnými návštěvami u lékaře. Jakmile prý člověk dostane diagnózu, okamžitě je z něj pacient. Odevzdává se do péče lékaře a tím pádem přestává být v léčbě aktivní. Tím, že se rozhodl se svými pacienty mluvit o jejich životním příběhu, stal se v současné medicíně tak trochu rebelem. Což dokazuje i ve své nové knížce Mým marodům.

MUDr. Jan Hnízdil je rebelem ve svém oboru. Jako lékař postihující doping zjistil, že vrcholový sport se bez dopingu neobejde. Uznává kvalitní léčitele a základem práce lékaře je podle něj dialog s pacientem.

Myslíte si skutečně, že současné zdravotnictví je hlavně obchod?

„To tedy je. Podnikatelé ve zdravotnictví vědí, že budou prosperovat, jedině když budou lidé stonat. To, co se platí, je léčení chorob, nikoliv uzdravování lidí. Každý uzdravený pacient je pro ně ztrátou.“

Proč se nechcete podílet na takovém lukrativním byznysu?

„Nechci kolaborovat s farmaceutickými firmami. Je to možná naivní, ale upřímná snaha řešit příčiny: plýtvání, tunelování, korupci. Nemůžeme jen volat po lepších platech a čekat, že změnu udělají pojišťovny, politici nebo ministerstvo. My lékaři ve spolupráci s pacienty to musíme změnit zezdola. Je nejvyšší čas.“

Jste také pro odcházení do zahraničí jako rebelující lékaři?

„Kolegy v nemocnicích chápu. Platy jsou skutečně ostudné. Z hesla Náš exodus, váš exitus mi ale běhá mráz po zádech. Nemůžeme vyhrožovat pacientům, kteří jsou s námi na jedné lodi. Nedostatek peněz není příčinou krize, ale důsledkem toho, jakým způsobem se medicína v praxi dělá. Spousta vyšetření a předepsaných léků je totiž naprosto zbytečná.“

Vy tedy myslíte, že nejlépe je nechodit k doktorům?

„Nejbližším radím: Nechoďte k doktorům zbytečně, budou vás léčit! Dejte si pozor! V první chvíli se zamyslete, co vám tělo chce nemocí naznačit. Jsem přesvědčen, že ve většině případů tu chybu najdete. Nemoc je informace o tom, jak žijete.“

Jste tím pádem i proti preventivním prohlídkám?

„Záleží na tom, v jaké jsou podobě. Třeba v gynekologii nebo stomatologii je prevence velmi důležitá. Zběsilá vyšetření kdečeho – těch bych se obával. Když už jednou jdete k doktorovi, určitě vám něco najde. Třeba lehce zvýšený cholesterol. Vy jste tam šla, nic vám nebylo, a odcházíte s receptem na prášky, máte termín na další vyšetření a už jste pacient! Pak ale začnete stonat na ty prášky.“

Co tedy takovým lidem poradit?

„Nenechat sebou manipulovat. Neodevzdat se medicínsko- farmaceutickému průmyslu, ale zastavit se a začít rozhodovat o svém zdraví sám. Mám nějaký zdravotní problém, kterému nerozumím – měl bych jít k doktorovi, kterého znám, mám k němu důvěru, a když k němu přijdu, on se o mě zajímá.“

Často polemizujete s politiky, dokonce s panem prezidentem Klausem…

„S panem prezidentem nepolemizuji. Jen mi jeho chování připadá divné. S kolegy jsme loni v uzavřeném kruhu diskutovali, jestli netrpí nějakou poruchou nebo nemocí. Nic jsme neudělali, nic jsme nepublikovali. Naší korespondence se ale zmocnil jeden žurnalista a udělal z toho senzaci, že prý jsme chtěli prohlásit pana prezidenta za blázna.“

A chtěli jste z něho udělat blázna?

„Myslíte si, že je v právním státě možné dostat prezidenta do blázince? Každopádně jsme žádný puč, státní převrat či vlastizradu nechystali.“

Ozval se vám někdo od pana prezidenta?

„Několikrát mi mailoval tajemník pan Jakl, ozvali se z právního oddělení Hradu a ten novinář podal trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu vlastizrady. Musel jsem policii vysvětlovat, jak to doopravdy bylo.“

Co vlastně rozhoduje o lidském zdraví?

„Spánek, dobrá strava, pestrý pohyb, dobré mezilidské vztahy, kultura a láska. Mám mezi svými pacienty spoustu lidí, kteří jsou na tom finančně dobře, můžou si dovolit luxusní dovolenou, nejkvalitnější stravu, nejdražší fitness, a přesto stůňou. Chybí jim láska. Neumějí ji ani dát, ani přijmout.“

A vy ji máte?

„Děkuju za optání, mám. Každý den se těším domů na malou Johanku, manželku Lucii, psa Skipa. To je nejlepší, co může člověka v životě potkat – mít někoho rád.“

Hnízdil odmítá kongresovou turistiku...

Proslulé jsou zájezdy lékařů na kongresy do exotických zemí, při nichž není podmínkou aktivní účast na jednání. A tak je to vlastně báječná dovolená, navíc úplně zdarma. Doktor Hnízdil považuje tuto praxi za zločinné spiknutí. Farmaceutické firmy totiž za takový dáreček chtějí podporu svých léků. Česká televize přinesla reportáž z egyptského letoviska, kde se takhle vzdělávalo několik desítek českých dermatologů.

Tahle praxe se už dostala i k soudu. Brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny podala trestní oznámení na dermatoložku, která přiznala, že přijímala úplatky od farmaceutických firem. V televizní reportáži lékařka falešné dealerce farmaceutické firmy Novartis do skryté kamery řekla, že za každého pacienta, který se měl půl roku léčit přípravkem Lamisil proti plísním, dostávala 250 korun měsíčně. Farmaceutické firmy jí prý také dávaly dárky, jednou jí byl proplacen notebook.

Autor: Zuzana Pšenicová, mivrk