Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

Rizikové faktory srdečně-cévních onemocnění

16. září 2009 | 14:48

Srdečně-cévní onemocnění má na svědomí celá řada faktorů. Zatímco některé z nich můžeme ovlivnit, jiné ne. Přinášíme vám jejich seznam.

Srdečně-cévní onemocnění, mezi které patří infarkt myokardu, mozková mrtvice, ischemická choroba srdeční, ischemická choroba dolních končetin aj., má na svědomí celá řada faktorů. My vás dnes ve 3. díle našeho seriálu o srdci seznámíme s faktory, které mají tato onemocnění na svědomí.

Čtěte také:

Neovlivnitelné rizikové faktory

POHLAVÍ
- často se mluví o tom, že rizikovější skupinou jsou muži, ale není tomu tak. Do příchodu menopauzy jsou ale ženy chráněny hormony, díky čemuž se u nich tato onemocnění vyskytují zhruba o 10 let později než u mužů.

VĚK
- čím je člověk starší, tím větší je riziko, i když ohrožující faktory můžeme dnes pozorovat už i u dětí.

GENETICKÉ DISPOZICE
- větší riziko mají ti, u nichž se srdečně-cévní onemocnění nebo některé z rizikových faktorů objevily zejména u nejbližších příbuzných (rodiče, prarodiče, sourozenci).

Ovlivnitelné rizikové faktory

Podrobnější informace o těch nejdůležitějších, najdete v dalších dílech našeho seriálu.

obezita
vysoký krevní tlak
zvýšená hladina cholesterolu v krvi
cukrovka
nezdravý životní styl
(špatné stravovací zvyklosti, nedostatek pohybu, stres, kouření)

Je potřeba si uvědomit, že jestliže se u někoho objeví více výše uvedených faktorů, riziko srdečně-cévních onemocnění se nesčítá, ale násobí! Naopak, pokud se nám podaří některé z těchto faktorů příznivě ovlivnit, naše riziko se tím výrazně sníží. Důležitá je také informace, že převážná většina srdečně-cévních onemocnění je způsobena ovlivnitelnými rizikovými faktory. Není tedy na místě vymlouvat se na dědičnost.

Zdraví svého srdce máme ve vlastních rukou.

Připraveno ve spolupráci s bezplatnou Informační linkou Flora 800 175 324

Autor: Věra Králová, lena
Diskuse ke článku
.