Středa 20. listopadu 2024
Svátek slaví Nikola, zítra Albert
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Závislost na kouření je vážná nemoc

Závislost na tabáků může být skutečným zdravotním problémem, který je potřeba řešit.
17. července 2014 | 11:27

Závislost na tabáku je klasická drogová závislost. Drogu zde zastupuje nikotin, který je návykovější než heroin. V cigaretách navíc podporuje jeho návykovost řada dalších látek. Například nevinně se tvářící cukry a čokoláda. 

Závislých na tabáku je v ČR přes dva miliony, z toho kolem 250 tisíc mladších než 18 let, a cigarety zaviní každoročně 18 tisíc úmrtí - to je bohužel skoro každá pátá, nejspíš zbytečná smrt. Kouření není frajeřina, ale nemoc. Závislost na kouření má dokonce medicínské označení F 17 - jde o poruchy duševní a poruchy chování způsobené užíváním tabáku.

Kouření způsobuje uvolňování dopaminu, který navozuje pocit štěstí. Zvýší se objem sekrece katecholaminů, serotoninu, kortikosteroidů a endorfinu. Jedno potáhnutí cigarety vyvolá v mozku do deseti vteřin elektrické účinky, které mají vliv na zmíněné uvolňování hormonů. Navíc nikotin se váže na acetylcholinové receptory v mozku, které mají za následek vznik silné závislosti a sílící potřebu nikotinu.

Změňte své návyky

Přestat kouřit je vždy výzva, kterou nezvládne každý. Změnu návyků v prožívání dne musí udělat každý sám. Předem si prostě připravit nekuřácké řešení pro situace, kdy kouříval. Často má člověk tento zlozvyk spojen s určitými úkony, situacemi. Většina kuřáků tvrdí, že by si bez kouření dokázali představit život krom těch chvil u piva, nebo by neodolali nezapálit si cigaretu u kávy.

Odborníci radí se těmto zvykům vyhnout, nebo si je poupravit tak, aby už je s cigaretami nespojovali. Pijete kávu s mlékem a k tomu si zapálíte? Zkuste začít pít kávu bez mléka. Máte pocit, že pivo a cigareta k sobě patří jako nerozluční bratři? Pak vyměňte pivo třeba za vinný střik

Pokud nechce závislý hledat alternativu, ale raději se tomu všemu vyhne, může si místo toho vymyslet náhradu. Pro odpočinek si vymačkejte čerstvou šťávu z pomeranče, zapalte svíčku. Když se dostanete do stresové situace, tak místo abyste vytáhli cigaretu, vezměte si do ruky inteligentní plastelínu a hrajte si s ní. Po jídle si vyčistěte zuby a při chuti na cigaretu vypijte sklenici vody, atd.

Svěřte se odborníkovi

Zbavit se závislosti na nikotinu může být pro některé jedince skutečně těžké, a pokud má pocit, že to sám nezvládne, může navštívit Centrum pro závislé na tabáku 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Praha a Všeobecné fakultní nemocnice Praha. „Nikomu tady kouření nevyčítáme, naopak chápeme, že má problém přestat,“ říká doktorka Eva Králíková. Vstupní návštěva trvá asi na hodinu, pak následuje povídání o tom, co dělat namísto kouření a hlavně, jak se těšit, nikoli litovat.

Na konci této druhé, zhruba dvouhodinové návštěvy, se většinou už domluví i na lécích. Ty si musí pacienti koupit v lékárně, v centru ale kromě regulačního poplatku nic neplatí. Ale pozor! Léky jsou proti abstinenčním příznakům, nikoli proti kouření! Žádný prášek vás neklepne přes ruku, když si budete chtít zakouřit - nesáhnout po cigaretě musí každý sám. Kontroly bývají asi na půl hodiny, poslední je zhruba po roce. Kromě běžných vyšetření se na sezení měří například oxid uhelnatý ve výdechu - to ukáže míru přiotrávenosti kouřením a podobně.

„Léčbou závislosti na kouření se zabývám více než dvacet let, setkala jsem se tedy s řadou pacientů. Bohužel nejde pomoct všem, závislost bývá někdy velmi silná. Máme kuřáky po infarktu, mrtvici, po transplantacích - silnější motivaci přestat bychom těžko hledali,“ říká doktorka Králíková. Intenzivní léčba má úspěšnost kolem 30 až 40 procent. V Centru se každoročně pokouší přestat obrovský počet kuřáků, a protože to v naprosté většině zkoušejí jen tak, povede se to asi třem procentům z nich.

Kromě kouření (cigaret, dýmky, doutníku) můžeme být závislí i na tabáku, který nehoří (žvýkací, porcovaný, šňupací). Všechny jeho druhy totiž obsahují jedovatý nikotin.

 

Video se připravuje ...