Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno 20°C

Sex nesnižuje výkonnost aneb Největší mýty o cvičení

31. března 2013 | 07:00

Sport je nejlepší prostředek proti celulitidě, problémové zóny se dají vytvarovat cvičením, čím více tréninku, tím lepší výkon – to slyšíme pořád. Je ale všechno pravda?

Je jasné, že pohyb člověku dělá dobře, a to nejen po fyzické stránce. Ovšem abychom sportovali lépe a zdravěji, je dobré zbořit některá nepravdivá tvrzení o cvičení:

Bolest svalů je důkaz optimálního tréninku

Bohužel je to právě naopak! Pokud vás bolí svaly, pak jste prostě cvičení „přepískli“ a rozhodně to nesvědčí o vhodném tréninku. Pro svalovou únavu pak platí jediné: namožené svaly potřebují dostatek času na regeneraci.

Spalovat tuky začínáme až po 30 minutách

Kdepak, tělo spaluje tuky kvůli získávání energie permanentně, i když třeba ležíte na pohovce v obýváku nebo spíte. Při sportu se v těle spaluje glukóza a tuk od počátku cvičení.

Nejdříve se ale tohle „spalování“ soustřeďuje na glukózu, kterou ukládá tělo do svalů. A přibližně po 20-30 minutách běží spalování tuků naplno.

Plavání je skvělé na záda

To platí jen tehdy, pokud budete plavat správnou a odpovídající technikou. Při plavání si posilujete stejné svalové skupiny jako u jiného sportu, takže i záda. Když však máte potíže s páteří nebo koleny, můžete si je špatným plaveckým stylem ještě zhoršit.

...

Plavete jen občas? Pak je pro vás vhodný styl kraul nebo znak. Při plavání ve stylu prsu byste měli plavat s brýlemi, abyste při každém tempu ponořili hlavu a odlehčili tak krční páteři.

Jogging ničí klouby

Nesmysl! Je sice pravda, že jogging zatěžuje klouby kotníků a kolen 3x více než normální chůze, ale pravidelné běhání naopak klouby posiluje a zlepšuje tak jejich schopnost funkce. Běhání také posiluje svalstvo a vazivo kolem kloubu, čímž se zvyšuje produkce kloubního mazu.

Sex před sportem snižuje výkonnost

Tohle „antisexové“ nařízení nemá žádné opodstatnění. Důkazy pro toto tvrzení neexistují a nejrůznější sportovní studie dokonce prokázaly, že sex před sportem nemá na fyzický výkon vliv - ať už se to týká svalové síly, rovnováhy, rychlosti reakcí či schopnosti soustředění.

...

Jako důkaz uveďme vítězství německé fotbalové reprezentace v roce 1996 na Mistrovství Evropy, přestože tehdejší trenér týmu sex před utkáním hráčům jednoznačně povolil.

Sportem se hubne

To neplatí stoprocentně a tak jednoduché to není (bohužel). Když chcete zhubnout, musíte holt spotřebovat více kalorií, než přijmete. Takže pokud nesportujete jako diví každý den, musíte pro hubnutí udělat víc: přidat vyvážený jídelníček.

Sport po ránu je účinnější než večer

To také není pravda, když sportujete, spalujete kalorie, a je jedno, jestli ráno, v poledne nebo večer. Aby byl člověk schopný výkonu, jeho tělo potřebuje sacharidy ze zásob uložených ve svalech a játrech, a ráno před snídaní tyhle zásoby nejsou kdovíjak velké.

Zvláště u začátečníků by to mohlo vést až ke kolapsu. Pokud tedy chcete sportovat ráno, pak si dopřejte před cvičením aspoň půlku banánu nebo jinou sacharidovou dobrotu.

Autor: Ivana Ašenbrenerová
Další články z kategorie