Jaký sport je nejvhodější právě pro vás? Vyberte si! | Pro ženy | Blesk.cz

Jaký sport je nejvhodější právě pro vás? Vyberte si!

30. října 2011 | 06:00

Pohyb je zdravý pro tělo i duši, ale když vás trénink nebaví, těžko se donutíte k pravidelné aktivitě. Vyberte si sport, který vám nejlépe „sedne“.

Jogging

V porovnání s chůzí jsou nohy při běhu v mnohem větším zápřahu.

Při každém kroku pracuje tělo až s trojnásobkem své hmotnosti. Dochází k výraznějšímu zatěžovaní kolenních kloubů.

Trpíte-li obezitou nebo mate-li problémy s kloubním aparátem, raději volte chůzi.

Na co je dobrý

Perfektní uvolňovač endorfinů vám zvedne náladu, budete vydatně spalovat tuky a rychle dostanete do kondice dýchací a oběhový systém.

Jak často trénovat?

Začátečnice by měly střídat běh s chůzí v poměru dvě a dvě minuty a postupně zvyšovat dobu běhu a zmenšovat dobu chůze. Délka je na vás, běhání pod 20 minut ale nemá valný smysl. Ideální je 30 minut a více.

Poznámka:
Pozor na tepovou frekvenci, běhejte v tempu, kdy se spaluji tuky, ideální je rozmezí 120 až 150 tepů a minutu. Pro zvýšení kondice si nechte udělat tréninkový plán od trenéra. Při hodině běháni spálíte kolem 2000 kJ.

Jízda na kole

Ideální sport pro všechny bez ohledu na nadváhu či věk. Šetří klouby a je zvláště vhodná pro obézní. Výhodou je, že můžete trénovat i v zimě doma na rotopedu.

Na co je dobrá

Tento vytrvalostní sport prospívá krevnímu oběhu, skvěle podporuje spalování tuků a úplně přirozeně zvyšuje kondici. Navíc zlepšuje koncentraci a rozvíjí smysl pro rovnováhu.

Jak často trénovat?

Jste-li začátečnice, první tréninky absolvujte spíše ve volnějším tempu a v rovném a přehledném terénu. Dávejte pozor, abyste se příliš nezadýchala, jezděte pravidelně třikrát týdně 40 minut.

Poznámka:
Za hodinu jízdy na kole spálíte v průměru 1500 kJ, může to být ale mnohem více nebo méně podle intenzity zátěže.

Plavání

Pohyb ve vodě se hodí úplně pro všechny! Je to ideální aktivita pro lidi s nadváhou, nadnášení vody odlehčuje a šetři celý kloubní systém.

Během plavání byste měla vydechovat do vody, posílíte dýchací systém a svaly, naučíte se zacházet s dechem a budete šetřit krční páteř.

Nechcete-li se vzdát stylu „a la paní radová“, střidejte jeden bazen prsa a jeden znak.

Na co je dobré

Rozvíjí sílu, prospívá srdci a krevnímu oběhu. Urychluje spalování tuků. Uvádí do pohybu většinu svalů na celém těle, tedy i ty, které při běžném pohybu nezapojujeme.

Jak často trénovat?

Plavání se věnujte dvakrát týdně aspoň 30 minut.

Poznámka:
Za hodinu plavání spálíte asi 2200 kJ.

Fitness centrum

Ve fitness centru budete sportovat v dosahu trenérů a odborníků a nemusíte se ohlížet na venkovní počasí. Nabídka lekcí je nepřeberná. Od tanečních přes posilovací hodiny po různé druhy aerobního cvičení.

Každý trénink ve fitness centru by měl mít strukturu: tedy zahřátí a rozcvičení na začátek, hlavní náplň a nakonec strečink.

Chcete-li ještě rozvinout vytrvalost, na běhací pás nebo jiné trenažéry choďte na konci a pak opět nezapomeňte na strečink.

Na co je dobré

Podle toho, jakou lekci absolvujete. Každá ale rozvíjí kondici a prospívá zdraví.

Jak často trénovat?

Do fitness choďte nejlépe dvakrát až třikrát týdně na hodinu.

Poznámka:
Například za 60 minut lehkého posilování spálíte kolem 1700 kJ.

Chůze

Hodí se perfektně, pokud trpíte nadváhou a nemáte se sportem žádné zkušenosti. Chůze klade relativně malé nároky na kondici a koordinaci pohybů.

Její výhodou je menší zatížení kloubů. Hodí se také pro starší generaci, protože nezatěžuje nadměrně ani pohybový, ani srdečně- -cévní systém.

Na co je dobrá

Jako každý vytrvalostní sport podporuje spalování tuků, trénuje srdce a krevní oběh, posiluje svaly hýždí a stehen. Pohyb na čerstvém vzduchu usnadňuje okysličení celého těla a zlepšuje náladu.

Jak často trénovat?

Optimální „dávka“ je obden 30 až 40 minut.

Poznámka:
Za hodinu rychlé chůze vydáte přibližně 1600 kJ.

Náš tip:

Při intenzivním a pravidelném sportování nezapomínejte na regeneraci a vhodné potravinové doplňky, které chrání váš pohybový aparát. Vsaďte hlavně na preparáty s kolagenem, který je nezbytný pro výživu kloubů.

Ploché břicho za dva týdny? Jde to!

Autor: bes/Nový čas pre ženy, Olga Poucheová, Kbak
Další články z kategorie