Vyšetření na cukrovku nepodceňujte, předejdete tak možným komplikacím

16. dubna 2025 | 00:00
Prezentace klienta |

Diabetes mellitus neboli cukrovka může probíhat skrytě po mnoho let. Přitom pokud není diagnostikována a léčena včas, riskujete vznik závažných pozdních komplikací onemocnění. Všeobecná zdravotní pojišťovna připomíná, jak se cukrovka může projevit, kdy byste se měli nechat vyšetřit nebo jak probíhá samotná léčba.

Cukrovka vzniká nedostatečnou tvorbou inzulinu ve slinivce nebo nedostatečnou odpovědí buněk na jeho přítomnost v krvi. Onemocnění mohou provázet specifické příznaky, mezi které patří nadměrná žízeň (polydipsie), nadměrný hlad, časté močení (polyurie), opakované infekce pokožky, malátnost a únava, úbytek hmotnosti bez jasné příčiny (1. typ) nebo naopak nadváha (2. typ) apod.

Jaký je rozdíl mezi cukrovkou 1. typu a 2. typu?

Diabetes 1. typu je vrozený a vzniká poškozením buněk produkujících inzulin vlastním imunitním systémem.

Diabetes 2. typu je naopak tzv. získaný. Velmi často vzniká jako důsledek nezdravého stravování, nadváhy a nedostatku pohybu. Způsoben je tím, že inzulin, který máme přirozeně v těle, přestává našim buňkám stačit. Organismus je proto nucen produkovat pořád více inzulinu, aby udržoval hladinu cukru v krvi v rovnováze. Nemoc se projeví, až když na to tělo samo nestačí. Pak se zvýší glykemie, tedy právě hladina cukru v krvi pacienta. Proto se „měření cukru v krvi“ používá jako hlavní metoda pro odhalení cukrovky.

Kdy a jak často se nechat vyšetřit?

U nerizikových pacientů probíhá prvotní vyšetření diabetu v rámci preventivní prohlídky u všeobecného praktického lékaře, kterou mají všichni dospělí absolvovat 1x za 2 roky.

U pacientů se zvýšeným rizikem provádí všeobecný praktický lékař vyšetření cíleně. Za rizikové pacienty jsou považováni lidé s prediabetem, s kardiovaskulárním onemocněním v osobní anamnéze, s diabetem v rodinné anamnéze, obézní pacienti atd.

U pacientů se zřejmými příznaky, mezi které patří např. časté močení nebo nadměrná žízeň, by vyšetření v ordinaci všeobecného praktického lékaře mělo proběhnout bez odkladu.

Jak probíhá vyšetření?

Po zjištění podrobné anamnézy vám všeobecný praktický lékař vypíše žádanku na laboratorní odběr krve, ze které se měří glykémie, tedy hladina cukru v krvi, nebo provede toto vyšetření přímo ve své ordinaci glukometrem metodou POCT. Na základě krevních výsledků stanoví diagnózu a rozhodne o zahájení léčby.

U zdravého člověka je množství glukózy v krvi stálé a pohybuje se nalačno mezi 3,8–5,6 mmol/l. Zvýšené (hraniční) hodnoty glykémie se pohybují nalačno v rozmezí 5,6–6,9 mmol/l. Tento stav označujeme jako prediabetes a již v tomto stádiu je pacient sledován všeobecným praktickým lékařem. Diabetes je diagnostikován při hodnotách vyšších než 7 mmol/l nalačno.

Kdo má diabetika v péči?

Diabetici 1. typu a závažnější případy diabetiků 2. typu (tzv. nedostatečně kompenzovaní diabetici) jsou v péči lékaře specialisty, v tomto případě diabetologa. Zdravotní péči o tzv. kompenzované diabetiky 2. typu, tedy pacienty bez přidružených komplikací, zajišťuje zejména všeobecný praktický lékař.

Pacienti s cukrovkou mají často i jiná přidružená onemocnění. Z tohoto důvodu ošetřující lékař během léčby spolupracuje i s dalšími specializovanými lékařskými obory – např. kardiologií, nefrologií, neurologií, oftalmologií, gynekologií atd.

Jak probíhá léčba cukrovky?

Léčba diabetu 1. typu a 2. typu se liší. U obou se jedná o komplexní léčebný postup, který by měl pacient dodržovat, tzn. vyžaduje se spolupráce pacienta. Cílem léčby je dosažení normální hladiny cukru v krvi, a tím zabránění rozvoji chronických komplikací.

Dle typu onemocnění lékař pacientovi doporučí dietní opatření, předepíše léčivé přípravky, edukuje ho o používání zdravotnických prostředků (např. glukometr) k měření glykémie doma a jeho dokumentaci atd.

Pacient s diagnózou diabetes mellitus typ 1 se léčí injekční aplikací inzulinu, případně prostřednictvím inzulinových pump. Nově zjištěný diabetes typu 2 lze léčit nefarmakologicky – úpravou diety, životního stylu, zařazením vhodné fyzické aktivity. Redukcí hmotnosti pacienta dochází ke zlepšení inzulinové rezistence. V případě, že nefarmakologická léčba nezabírá, předepisuje lékař pacientovi léčivé přípravky (perorální antidiabetika).

Podrobnější informace k vyšetření na cukrovku a její léčbě naleznete na webu VZP.

VZP ČR je s více než 6,1 miliony klientů největší zdravotní pojišťovnou v České republice, na jejichž zdravotní péči letos vynaloží téměř 309 miliard korun. Každému hradí i tu nejnákladnější a nejmodernější péči bez rozdílu věku. Z fondu prevence, v němž má vyčleněných 2,13 mld. Kč, je pak připravena přispět na vybrané aktivity všem svým klientům, kteří o své zdraví pečují.