Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Jsou tisíce důvodů, proč jezdit do práce na kole. Zkuste to taky

4. dubna 2016 | 00:00
Prezentace klienta |

7 280 soutěžících, 25 měst a 1,5 miliónu ujetých kilometrů - znáte nějakou jinou celorepublikovou soutěž, která se může pochlubit podobnými čísly? Utvořte 2 až 5 členný tým, dofoukněte své dvě duše a každé ráno celý květen jezděte se svými kolegy do práce na kole (choďte nebo běhejte). Důvod, proč se zapojit si najde každý.

Sbíráte kilometry, pravidelně jezdíte do práce na kole a v dalších několika kategoriích soupeříte s ostatními týmy i jednotlivci. Řeč je o celorepublikové soutěži Do práce na kole, která se zábavnou formou snaží popularizovat bezemisní dopravu ve městech, neboť je jasné, že s méně auty se ve městech lépe dýchá a vůbec příjemněji žije. No a pokud dáváte přednost běhu, chůzi, koloběžce, skejtu, nebo jinému šetrnému způsobu dopravy, i pro vás je soutěž otevřena.

Autor: Auto*Mat, z.s.

Každý rok se soutěž rozšíří do dalších měst a nenechá si ji ujít stále více lidí. Čím to? Důvodů proč jezdit do práce na vlastní pohon, je podle motta letošního ročníku aspoň tisíc: čistší vzduch, klidná a bystřejší mysl, rychlost, lepší fyzička, vyhecování kolegů, zábava, umístění a ceny, sympatie k udržitelné dopravě, uspořené peníze za benzín, parádní tričko pro každého. Své vlastní motivy má také známý ekonom Tomáš Sedláček, fanda Do práce na kole a městské cyklistiky, který se o ně podělil i v letošním reklamním videospotu soutěže. “Kolo je pro mě symbol svobody, nezávislosti, dobré nálady, stal se z něj můj osobní teleport. Jsem s ním všude hned, nemusím nikde čekat a lámat si hlavu s veřejnou dopravou, navíc se cítím mnohem víc ponořený do města a přitom se nepodepisuji na jeho znečištění a randalu, říká Tomáš Sedláček.

Autor: Auto*Mat, z.s.

Do týmového zápolení o ceny se mohou přihlásit lidé z celého Česka. “Nemusí je omezovat to, zda se soutěž pořádá i přímo v jejich obci. Mohou se přihlásit a budou zařazeni do kategorií v nejbližším městě,” vysvětluje Iva Nevečeřalová, manažerka projektu Do práce na kole z pražského spolku Auto*Mat, který ve spolupráci s místními organizátory z bezmála třiceti zapojených měst soutěž pořádá. Hlavní soutěžní kategorií je pravidelnost. Každý tým, který během května najede průměrně alespoň ⅔ jízd do práce a z práce na kole (anebo ujde či uběhne), má šanci vyhrát. Odměněni budou ale také ti, kdo našlapou nejvíc kilometrů, jsou nejkreativnější anebo mají nejlepší nápad, jak zlepšit cykloinfrastrukturu ve svém městě.

Autor: Auto*Mat, z.s.

Díky soutěži zlepšují podmínky pro své zaměstnance dojíždějící do práce na kole i stovky firem, soutěží ve speciální kategorii Cyklozaměstnavatel roku. Titul získá firma s nejlepšími podmínkami pro dojíždění do práce na kole. „V našich hotelech velmi dbáme na vyvážený životní styl zaměstnanců, jehož součástí je i zdravý pohyb. Kromě pravidelných ranních běhů motivujeme kolegy k dojíždění do práce na kole, například drobnými odměnami. Cyklistika prospívá zdraví, celkové kondici a je dokázáno, že psychická i fyzická pohoda má v konečném důsledku vliv také na pracovní výsledky,“ říká Klaus Pilz, ředitel sítě hotelů Vienna House v České republice a ředitel hotelů Angelo a Andel's, který loni získal titul Cyklozaměstnavatel roku v Praze.

Autor: Auto*Mat, z.s.

Nadchla vás soutěž? Jděte na dopracenakole.cz a registrujte se od 9. března do konce dubna.

Seznam letos zapojených měst do soutěže Do práce na kole 2016

Břeclav - Brno - České Budějovice - Hradec Králové - Hranice - Jihlava - Jindřichův Hradec - Karviná - Kladno - Litoměřice - Nové Město nad Metují - Nový Jičín - Olomouc - Ostrava - Otrokovice - Pardubice - Plzeň - Praha - Přerov - Říčany u Prahy - Rychnov nad Kněžnou - Třebíč - Uherské Hradiště - Ústí nad Labem - Žďár nad Sázavou - Zlín - Znojmo