Velký průvodce dýněmi: Na co se která hodí a jak vlastně vypadají
Tahle podzimní zelenina si i v Česku už našla své místo v kuchyni, a to ve slané i sladké úpravě. Do jídelního lístku ji zařazuje i čím dál tím víc restaurací. Není divu, dýně jsou nejen chutné, ale i zdravé. Jsou bohaté na vlákninu, tělu dodají i kvalitní nenasycené mastné kyseliny a beta karoten. Obsahují hodně vody a málo kalorií. Navíc ještě provitamin A, vitamíny skupiny B, draslík, hořčík, vápník, železo, zinek a fosfor. Víte ale vlastně, jak se která jmenuje a na co je vhodná?
Dýně Hokkaido
Dýně hokkaidóAutor: ProfimediaLze ji zpracovávat do polévek, omáček, marmelád, buchet, nádivek, jako samostatný grilovaný pokrm, přílohu v různých variacích, součást zapékaných jídel, rizota atd.. Je chutnou náhražkou nezdravých příloh či jako hlavní přísada do skvělých krémových polévek a omáček. Využití je opravdu rozmanité a je jen na Vaší chuti a fantazii, v jaké podobě bude dýně Hokkaido součástí Vašeho jídelníčku.
Před použitím je třeba odstranit semínka a vlákna, slupka při vaření nevadí, neboť krásně změkne, pozor ale, nesmí se převařit. Pro nízký energetický obsah, vysoký obsah vlákniny a detoxikační účinky je dýně Hokkaido velice vhodná i jako součást jídelníčku při redukční dietě.
Máslová dýně
Máslová dýněAutor: Shutterstock.comTato dýně je vhodná do polévek, jako příloha k drůbeži, zvláště ke kuřecímu masu, do těstovinových i míchaných zeleninových salátů, vynikající je grilovaná nebo pečená. Také z ní můžeme připravovat sladké dezerty, kompotovat, vařit z ní marmeládu nebo ji nakládat do octa jako okurky. Máslová dýně je ze všech dýní nejsladší a nejsnáze stravitelná, i proto je vhodná jako jedna z prvních zelenin pro miminka.
Máslovou dýni před přípravou oloupejte, podélně ji rozkrojte a lžící vydlabejte jaderník i se semínky.
Muškátová dýně
Doba dýní je tu! Některé dýně jsou skvělé na vaření, jiné zase jako dekorace.Autor: ShutterstockŠpagetová dýně
Špagetová dýněAutor: archivUvařením se jednotlivá vlákna ještě více oddělí jedno od druhého a jsou potom výraznější. Tyto tykve se vaří v celku, doporučovaná doba vaření se proto pohybuje od 20-50 minut (v závislosti na velikosti dýně a způsobu vaření).
Dužinu špagetové tykve lze podávat stejně jako pravé špagety s rajskou omáčkou a posypanou sýrem. Těstoviny totiž hravě nahradí. Výhodou ve srovnání s klasickými "nudlemi" je jejich nízká kalorická hodnota. Navíc je lehčí a stravitelnější. Dužinu ale můžete i různě zapékat se sýry, vajíčkem, kořením.
Turbanová (žaludová) dýně
Turbanová dýněAutor: Shutterstock.comTurbanové dýně mají extrémně tvrdou slupku a vyznačují se mimořádně dlouhou dobou, po kterou je můžete skladovat. Vydrží totiž až jeden rok, takže si můžete čerstvé dýňové dobroty dopřávat kdykoliv, až do další úrody
Hodí se k pečení, ale lze ji připravit i na páře, nebo z ní udělat výbornou polévku. Vynikající jsou také plněné a zapečené.