Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Polojasno 22°C

Naši muži se "pochlapili": Za 100 let vyrostli o 11 centimetrů!

Jásejte: Konečně rostou!
2. září 2013 | 15:30

Rostou! A nejenom houby na Šumavě. Naši milí muži, nám totiž v Evropě za posledních pár let pěkně povyrostli.  Průměrná výška evropských mužů se totiž od roku 1870 do roku 1980 vzrostla o jedenáct centimetrů!

Konečně! Pokud se svou výškou míříte k hranici (a nebo ji dokonce převyšujete) 180 centimetrů, pak můžete začít jásat! Podle všeho to totiž vypadám, že se naši muži nenechali zahanbit a začali na protest růst! Jde o mimořádné tempo, které vědci připisují především lepšímu zdraví, uvedla studie, kterou dnes zveřejnil list Oxford Economic Papers.

Malí Francouzi

Výšku vědci zjišťovali v patnácti zemích podle armádních odvodových materiálů a lékařských a dalších záznamů týkajících se mužů ve věku kolem 21 let. Dospěli k závěru, že země v severské Evropě zažívaly největší nárůst výšky mužů v meziválečném období, zatímco země jižní Evropy, kam je zařazena i Francie, až po druhé světové válce.

Může za to zdraví a méně dětí

Jásejte: Konečně rostou!
Autor: Shutterstock.com

Podle vědců největší vliv mělo zlepšující se zdraví, méně prý působily zvyšující se příjmy a zmenšující se počet dětí v rodinách. 

V rámci sledovaných zemí byli v roce 1980 nejvyšší muži v Nizozemsku s průměrnou výškou 183 centimetrů a nejnižší Portugalci s průměrnou výškou 173 centimetrů. Studie sledovala jen muže, protože pro výšku žen z tohoto období neexistuje tolik dostupných údajů.

Češi nejsou pozadu

O Česku se zpráva agentury AFP nezmiňuje. I česká populace ovšem podle dostupných informací neustále roste. V 19. století patřili Češi k nejmenším v habsburské monarchii - při prvním přesném měření z roku 1895 měli muži 168 cm a ženy 156. V roce 2010 už ale byla průměrná výška českých osmnáctiletých mužů 180 centimetrů a dívek 168 centimetrů.

Autor: ČTK, ema