Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno 21°C

Příběhy neznámých bojovníků - Maruška Harcubová

22. listopadu 2017 | 00:00
Prezentace klienta |

Ne, Maruška neměla zrovna šťastný start. Na rozdíl od většiny z nás vážila při narození sotva kilo, a ještě ji postihla dětská mozková obrna. Lékaři se snažili připravit rodinu na nejhorší: nebude schopná se naučit ani číst, ani psát a nejspíš ani mluvit.

Video se připravuje ...
 • VIDEO: Archiv Michala Horáčka

Maruščina máma Lída ten ortel nepřijala jako konečný. Rozhodla se dát své dceři to, co věda dát nemůže: trpělivost, víru a lásku. A tak jí to, den za dnem a krůček po krůčku, dávala.

Chtěla pro ni totéž, co mají i jiné děti. Proč by Maruška nemohla z rodného, povětšinou chladného Harrachova vyjet do širého světa? A třeba i někam do kraje slunce, moře a silných vůní? Do takového... Thajska? Co na tom, že je na vozíku?

Ten thajský sen měl pro Marušku i Lídu zvláštní smysl. Vždyť měl stvrdit, že i holka věčně bojující s následky obrny může do takové dálky vyrazit a z cesty se těšit. A tak mi Lída napsala: mohl bych to Marušce umožnit? A já, který měl v životě tolik štěstí, jsem to jedné dívce, která ho moc nepobrala, slíbil. Ta pohlednice, kterou mi pak z Thajska poslala, byla jednou z nejpěknějších, co jsem v životě dostal.

Maruška s Lídou si pak z cest udělaly cíl. Nakolik to okolnosti dovolí, plní si ho. Pohlednice v mé schránce přibývají. A víc než to. Maruška nejen čte, píše a mluví. Absolvovala základní školu a nakonec si udělala i maturitu. Žádný lékař by tomu při jejím narození nevěřil. Ale dcera a máma to všemu navzdory dokázaly.

Nevím, jestli jsem kdy poznal větší bojovnice. Maruška a Lída – inspirace pro nás všechny, kteří jsme zdraví, a přesto tak často říkáme „nejde to“.

Michal Horáček

Více příběhů dalších neznámých bojovníků najdete na www.michalhoracek.cz nebo na Facebooku.

Zadavatel: Michal Horáček, zpracovatel: Ewing Public Relations, s. r. o.

Video se připravuje ...