Je tedy jasné, že někteří prodejci nabízejí namísto burčáku zkvašený mošt třeba z jablek, ale i hroznů, které nepocházejí z naší republiky. Přitom už několik let platí právní předpis, podle kterého může být jako burčák označen jen nápoj, který se vyrábí z moravských nebo českých hroznů, obsahuje 1 až 7 procent alkoholu a prodává se v období od 1. srpna do 30. listopadu. Prodejce by měl také uvádět výrobce nebo stáčírnu, kde byl nápoj vyroben a údaje o alergenu, například že obsahuje siřičitany.
A jak poznat ten pravý a nejlepší burčák? „ Nejlepší čerstvý koupíte buď přímo u vinaře, nebo vám ho musí vinař přivézt,“ radí David Šťastný z Vinných sklepů Valtice. „Pokud si chcete užít kvalitní burčák bez následného bolení hlavy, kupovat ho z chladicích nádob nebo u silnice se rozhodně nevyplatí.“
Koupený burčák vypijte brzy, kvasný proces totiž probíhá dál, takže se nevyplatí ho skladovat. Pokud si koupíte celou láhev, povolte lehce její uzávěr. Možná nevíte, že pitím burčáku doplníte vitaminy skupiny B, zlepšíte srdeční činnost a pročistíte svůj organismu. Skleničkou si ale neťukejte, počkejte s tím až na první mladé víno.