Řada lidí jim ale i tak nedokáže odolat a spousty jejich milovníků hovoří dokonce o závislosti. Každý Čech sní ročně v průměru zhruba kilo chipsů! Podle nejrozšířenější teorie chipsy poprvé usmažil kuchař v USA před 160 lety.
Nové tvary i inovace
Sláva brambůrek se začala po Spojených státech i po celém světě šířit od počátku 20. století. K jejich rostoucí oblibě pomohly stále nové a nové příchutě a tvary i inovace v balení, díky kterým se zachovávala čerstvost a křupavost brambůrek.
Původní voskovaný papír vystřídal celofán, od soli se přešlo k nepřebernému množství příchutí. V Británii jsou například oblíbené octové chipsy, na kterých si jiný národ moc nepochutnává a nad anglickými octovými brambůrky ohrnujeme nos.
Sýr a pak cibule
Od 20. let nahradilo ruční krájení brambor strojová výroba a první celonárodně známou značkou brambůrek se ve Spojených státech stala Lay's, kterou v roce 1932 založil Herman Lay. Za průkopníka v ochucování brambůrek je považován Joe "Spud" Murphy, zakladatel společnosti Tayto. Tento Ir začal jako první vyrábět a prodávat sýrové a cibulové chipsy.
Milosrdný zabiják
Na výrobu kilogramu chipsů je třeba bezmála čtyř kilogramů brambor. Z nejrůznějších příchutí je ale v Česku největší zájem o klasické solené lupínky, a to o tloušťce až 1,8 milimetru, což ve světě nemá obdoby. V Německu dávají přednost slaboučkým lupínkům paprikovým a v Maďarsku chipsům s příchutí bylinek a sýru. I přes jejich velkou oblíbenost způsobuje nadměrná konzumace chipsů riziko obezity, onemocnění srdce či cukrovky.