Šílené polonahé feministky: Upálily Barbie na kříži! | Pro ženy | Blesk.cz

Šílené polonahé feministky: Upálily Barbie na kříži!

17. května 2013 | 10:45

Obrovská ňadra, štíhý pas, bezchybný vzhled. Barbie je zkrátka dokonalá. Stejně jako její dům. Aktivistky z feministické skupiny Femen však kult plastové krásky nevyznávají. Na protest proti němu teď v Berlíne jednu z barbín doslova "ugrilovaly".

Čtvrteční slavnostní otevření repliky "barbínovské haciendy" v životní velikosti provázely protesty feministek a dalších levicových aktivistů. Na Alexandrově náměstí v centru německé metropole se sešli protestující ženy i muži. 

Dávali tak najevo svůj odpor vůči "modelkovskému" obrazu ženství, jak ho dívkám předkládají kultovní hračky od společnosti Mattel. Kritici však považují Barbie za "ikonu sexismu".

"Stále méně dívek se cítí dobře ve své vlastní kůži, dramaticky přibývá poruch výživy. Vinu na tom nesou i postavičky jako je Barbie," řekla Stevie Schmiedel z iniciativy Pinkstinks.

Fiktivní růžová vila je prvním Barbie domem v Evropě. Interaktivní putovní výstavu s názvem Dreamhouse Experience najdete v berlínské Voltairestrasse a zabírá 2 500 metrů čtverečních.

Návštěvnice si ve vile mohou vyzkoušet panenkovské šaty, prohlédnout si stovky panenek a dalších souvisejících předmětů. V interaktivních hrách se mohou setkat i s přáteli Barbie a jejími oblíbenými zvířecími mazlíčky.

Po berlínské premiéře by se expozice měla přesunout do dalších evropských měst.