Majestátní zámky jsou obklopeny rozlehlými zahradami, romantickou krajinu zdobí rybníky s lekníny, mezi tím narazíte i na zdevastovaná místa, jako je například zemědělská usedlost Nový Dvůr. Na kolech si jednotlivými zastávkami můžete naplánovat jak dvacetikilometrovou, tak třeba i šedesátikilometrovou trasu (www.lednicko-valticky-areal.cz).
S dětmi rozhodně nemůžete vynechat Aqualand Moravia, který leží v obci Pasohlávky. Jeho kapacita je osm tisíc návštěvníků a vodní plocha měří přes 3000 m². Součástí aquaparku je sedm bazénů, dvacet tobogánů, 24 typů saun, čtyři vířivky, wellness zóna a samozřejmě i velká restaurace. Patří mezi nejmodernější aquaparky v Česku a vy budete mít o své potomky na celý den postaráno. Ani vy se tam rozhodně nudit nebudete. Když budete mít dost vodních hrátek, jistě si rádi odpočinete ve velké wellness zóně, zajímavostí je například venkovní termální bazén s výhledem na Pálavu.
Romantika ve dvou
Nebo nechte doma děti a vyrazte si s partnerem na romantický víkend. Na pár kilometrech čtverečních mezi Valticemi a Mikulovem se rozhodně nebudete ani minutu nudit. Co všechno můžete, ale také nemusíte stihnout?
Do Salonu vín raději vlakem
Nejen za bílým vínem určitě vyrazte do Salonu vín ve Valticích. Zkuste si přitom najít vlakové nebo autobusové spojení, protože ochutnávat víno je vždycky lepší ve dvou a bylo by škoda, kdyby jeden musel řídit.
Než začnete ochutnávat, jděte na Reistnu
Z ochozu Reistny, která výrazně připomíná Gloriettu ve vídeňském Schönbrunnu, je vidět na všechny světové strany: na severu jsou vinohrady obklopené Valtice a lednický park, na jihu rakouský Schattenberg, východní obzor zdobí Malé Karpaty a západní obzor zase silueta Mikulova.
Do Salonu vín ve sklepeních zámku Valtice se více oblečte, ve středověkých prostorách je opravdu chladněji. Vybrat si můžete i volnou degustaci, kdy se mezi více než stovkou vín pohybujete sami a ochutnáváte podle toho, co se vám líbí.
Začínejte pomalu, jinak na konci, kdy přijde na řadu zhruba dvacítka červených vín, nebudete vědět, co pijete, a to by byla škoda. Pečlivě si zapisujte, jaké víno vám opravdu chutnalo, na špatné tam opravdu nenarazíte. Na konci si pak můžete většinu vín koupit. Cena? Nejčastěji kolem 200 za lahev, často i 400 korun.
Kde se ubytovat?
Valtice jsou krásné, ale počítejte s tím, že jestli máte rádi dobré jídlo, zde žádné velké kulinární zážitky neprožijete. V tomto směru je na tom mnohem lépe Mikulov, kde byste neměli vynechat restauraci Martina Ihnačáka. Pozor, kolem poledne je lepší si udělat rezervaci, ideální je ale tam zajít mimo čas hlavních jídel. Pak určitě ochutnejte něco z jeho židovského jídelníčku. A nebojte se, tady vás návštěva finančně nezruinuje.
Židé, Lichtenštejnové a samozřejmě také místní většinové a později vysídlené německy mluvící obyvatelstvo stejně jako blízkost Rakouska tento kraj ovlivňovali po staletí. Naštěstí zde na rozdíl od severních Čech, severní Moravy a Slezska nenastala po roce 1945 taková devastace a kraj je to malebný i mimo nejhlavnější turistická místa.
Pro více informací o víně a jižní Moravě: www.wineofczechrepublic.cz