Pondělí 27. května 2024
Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém
Oblačno, bouřka 23°C

10 nejjedovatějších pokojovek! Ohrožují děti i domácí mazlíčky

 • 6. února 2015 | 06:00

  Zútulňují nám domov, přinášejí radost, čistí vzduch. Jenže některé z pokojových rostlin, které máme téměř všichni doma, jsou bohužel i jedovaté. Pokud tedy máte v domácnosti malé děti nebo nenechavá domácí zvířata, měla byste se jejich pěstování radši vyhnout.

 • Tchýnin jazyk

  Tchýnin jazyk
  Autor: internet

   

  Sansevieria neboli tchýnin jazyk patří k nejznámějším a nejodolnějším pokojovým rostlinám. Vydrží téměř vše. Bohužel obsahuje alkaloidy a saponiny, které po požití způsobují podráždění trávicího traktu. Otrava se projeví zvracením, bolestmi hlavy a břicha. Ohroženy jsou především malé děti a domácí zvířata, hlavně psi. Navíc je tato rostlina nebezpečná i svými velmi špičatými tuhými listy, které se snadno mohou při neopatrném sehnutí zabodnout do oka. 

   

  Co dělat při otravě rostlinami

   

  Pokud zjistíte, že vaše dítě snědlo jedovatou rostlinu, okamžitě volejte Toxikologické informační středisko, které zajišťuje nepřetržitou službu po dobu 24 hodin denně – tel.: 224 919 293 nebo 224 915 402. Důležitá informace je, co otrávený snědl (list, květ, plod, semeno) a kolik toho snědl. Pokud pojedete do nemocnice, nezapomeňte s sebou vzít předmětnou rostlinu nebo alespoň její část či fotografii.

   

  Bez porady s lékařem nevyvolávejte zvracení, nepodávejte mléko. Napít postiženému dávejte jen vodu, nevhodné jsou šumivé nápoje s bublinkami. Můžete také podat několik drcených tablet aktivního uhlí (3 až 8 tablet, podle hmotnosti). Pokud dítě rozžvýkalo diffenbachii (v menší míře i scindapsus, syngonium, aglaonemu), je nutné zabránit otoku sliznice podáváním kostek ledu k cucání nebo zmrzliny.

 • Diffenbachie

  Diffenbachie
  Autor: Shutterstock.com

   

  Tahle pokojovka je oblíbená především díky svým velkým listům s barevným, žlutobílým vzorem, pochází původně z deštného pralesa, kde ji domorodci využívali k výrobě jedovaté tekutiny, do které máčeli hroty svých šípů. Buňky rostlin obsahují jehlice šťavelanu vápenatého zvané rafidy. Když je list těchto rostlin náhodou sežvýkán, krystaly způsobí pálení úst a krku, jeho otok pak může znemožnit mluvení a způsobit i smrt. Pozor i na tekutinu, která se objevuje v horní části rostlin. Dítě či zvíře ji mohou snadno olíznout. Výsledkem intoxikace jsou podrážděné sliznice a kůže, zvracení, často je nutná hospitalizace.

 • Scindapsus

  Scindapsus
  Autor: internet
  Tahle nenáročná popínavá rostlina, která je doporučována všem začátečníkům, snese snad úplně všechno. Dokonce i tmavé kouty. Právě proto ji najdete na nejedné skříni, komodě či knihovně. Stejně jako diffenbachie ale patří do čeledi árónovitých, případná konzumace má tedy stejné důsledky. A pokud doma chováte nějakého opeřence, rozhodně ji nepěstujte poblíž ptačí klece, pozření listů by mohlo způsobit uhynutí.
 • Kroton

  Kroton
  Autor: Shutterstock.com

   

  Díky obrovské tvarové a barevné rozmanitosti listů řadíme kroton k oblíbeným pokojovkám. Problémem ale je, že patří do čeledi pryšcovitých, takže jeho mléčná šťáva je jedovatá. Alkaloidy v ní obsažené jsou poměrně nebezpečnými nervovými jedy. Příznaky otravy po požití jsou podráždění sliznice, puchýře a zvracení. Při kontaktu s kůží vyvolává ekzémy. 

 • Dračinec

  71786:gallery:true:true

   

  Nenáročná rostlina patří mezi ty, které jsou schopné snižovat obsah trichloretylenu, formaldehydu a benzolu ve vzduchu. Protože ale – stejně jako tchýnin jazyk – patří do čeledi agávovitých, obsahuje alkaloidy a saponiny, které způsobují podráždění trávicího traktu. U citlivějších jedinců tak může její požití vyvolat nadměrné slinění, v krajní míře až zvracení. Nepatří ale k prudce jedovatým rostlinám.

 • Anturie

  Anturie
  Autor: Shutterstock.com
  I toulitka patří mezi poměrně nenáročné pokojovky, které jsou však oblíbené díky svým atypicky vyhlížejícím květům, které navíc dlouho vydrží. Bohužel i ona je jedovatá, a to jak pro zvířata, tak i pro lidi. Stejně jako ostatní árónovité rostliny obsahuje šťavelan vápenatý a další látky, které způsobují zdravotní problémy, jako jsou podráždění sliznice, zvracení a podobně. Výsledkem jsou pak svědění, zánět, otok rtů, jazyka, patra i hltanu, což vede ke ztíženému polykání a potížím při dýchání, až k dušení. Může se objevit také dávení, zvracení, průjem a hemoragická gastroenteritida, tedy zánět žaludku a střev. Některé druhy navíc obsahují i proteolytické enzymy, které zhoršují účinek oxalátových krystalů, a rozpustné šťavelany a kyselinu šťavelovou, které způsobují tetanii a mohou být příčinou selhání ledvin.
 • Klívie

  Klívie
  Autor: Shutterstock.com

   

  Nejjedovatější částí téhle oblíbené pokojovky, která patří do čeledi amarylkovitých, je její cibule, jedovatá je ale celá rostlina. Obsahuje alkaloidy, které jsou nervovým jedem.

 • Amarylis

  Amarylis
  Autor: MICHAL PROTIVANSKÝ, Holandská květinářská kancelář, archiv

   

  Do stejné čeledi pak patří i řemenatka, oblíbená pokojová květina s nádherným květenstvím většinou červených nebo oranžových květů. Požití většího množství působí toxicky na centrální nervovou soustavu a může způsobit kolaps. Jedovatá je celá rostlina, zvláště cibule a plody. V rostlině jsou alkaloidy, hlavně lykorin. Při požití malých dávek se objevují slinění, zvracení a průjem. Pozor tedy na jedovatou žlutou mléčnou šťávu.

 • Brambořík

  Brambořík
  Autor: scom

   

  Oblíbenou hrnkovou rostlinou, která kvete od podzimu až do jara, je brambořík. I když působí nevinně, i on patří mezi jedovaté květiny. Jeho hlíza obsahuje saponiny (cyklamin). Ty účinkují jako spolehlivá projímadla a v práškovém stavu se k tomu i dříve užívaly. Po požití části hlízy se mohou objevit prudké průjmy, křeče a další komplikace plynoucí ze ztráty tekutin a minerálů. U citlivých jedinců může cyklamin – při kontaktu s kůží – vyvolat místní podráždění.

   

   

   

  Kterým květinám stačí minimum péče? Jsou to tyhle:

  Video se připravuje ...
   • VIDEO: Adam Balažovič/BPŽ

 • Narcis

  Narcis
  Autor: profimedia.cz

   

  Populární květinou, kterou si na jaře s oblibou kupujeme, jsou žlutě zářící narcisky. Jeho listy a stonky ovšem obsahují alkaloid scilain, květy a cibule pak alkaloidy tazetin a lykorin. Po požití některé části rostliny hrozí nevolnost a průjem, k "uzdravení" ovšem stačí běžná první pomoc: vyvolání zvracení, živočišné uhlí a dostatek tekutin.

Klíčová slova:  pokojové rostliny, domácnost, bydlení
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...