Jak na čisté koberce a čalounění? Obejdete se bez profesionálů?
Nějaký ten koberec či alespoň kobereček má doma většina z nás. Stejně tak čalouněné sedačky a křesla. Právě tyhle plochy patří v domácnosti k těm nejnamáhanějším. Pokud o ně nebudete správě pečovat, rychle se ušpiní a ztratí barvu.
Nezapomínejte na čalounění
Díky našim trikům bude váš koberec zase vypadat jako nový.Autor: Shutterstock.comNejjednodušším způsobem jak koberce i čalounění zbavit prachu, nečistot a roztočů je právě luxování. Vysávat byste měli dle potřeby a vytíženosti koberce alespoň jednou či dvakrát týdně. Pokud ale je někdo z členů vaší domácnosti alergik, měli byste luxovat častěji a důkladněji. Minimálně jednou za rok byste ale měli koberec vyčistit důkladně.
Pravidelně vysávejte
Díky našim trikům bude váš koberec zase vypadat jako nový.Autor: Shutterstock.comJestliže jste něco vylili, odsajte tekutinu z koberce papírovou utěrkou, ale neroztírejte skvrnu ještě dál a nezapracovávejte ji hlouběji do koberce. Čistěte ji vždy od okraje směrem ke středu, abyste ji neroztírali do okolí. Na běžné skvrny by měla stačit teplá voda s trochou saponátu, na záludné skvrny existují speciální čističe, anebo se můžete inspirovat některými domácími radami. U rozlitých tekutin nejprve nasajte skvrnu do savého papíru nebo textílie.
Skvrny co nejrychleji odstraňte
vysavacAutor: MieleNa koberec se nasype speciální prášek, který na sebe naváže mikroskopické částečky. Prášek se nechá určitou dobu působit a poté se čištěná plocha běžným způsobem vysaje. Prášek během čištění absorbuje organické i anorganické nečistoty. Koberec poté příjemně voní, vlhkost v prostoru se nezvyšuje, nehrozí vznik plísní a výsledek čištění lze okamžitě zkontrolovat.
Dobré je, že ve vlákně nezůstanou žádné chemické zbytky, které by mohly způsobit rychlé opakované znečištění koberce.
Další výhody suchého čištění koberců- Přírodní granulát je pH neutrální a nepoškozuje tudíž výrobní protišpinivou úpravu vlákna.
- Koberec zůstává během čištění pochůzný, nedochází k žádnému chemickému vypařování a ihned po skončení čištění je opět připraven k používání.
- Koberec může být čištěn tak často, jak je potřeba a není nutné se obávat poškození vlákna.
- Čištění lze v případě potřeby provádět i lokálně a plocha nemusí být čištěna tzv. ode zdi ke zdi.
- Přírodní granulát redukuje plísně, roztoče, zvířecí a prachové alergeny v průměru o 80 %.
- Máte-li vysavač vybavený funkcí mokrého čištění, pak je celý proces poměrně snadný. Pokud ne, musíte se do toho pustit ručně s pomocí hadříku, kartáče a vody s prostředkem na čištění. S jeho množstvím to ale nepřehánějte, spolehněte se spíše na mechanické odstranění špíny kartáčem. Nedostatečné odstranění prostředku z koberce totiž může mít za následek následné rychlejší špinění koberce, protože prach a nečistoty budou ulpívat na zbytcích prostředku.
Suché čištění
Když se vám nechce koberec čistit ručně, máte dvě další možnosti. Buď si objednáte odbornou firmu (ceny okolo 20 Kč/m2), nebo si přístroj vypůjčíte (cca od 400 Kč a výše/den).
Nevýhodou mokrého čištění je, že koberec může zůstat navlhlý ještě několik hodin až jeden den po dokončení čištění. Během té doby se nedoporučuje po něm chodit, nebo jen minimálně a s čistou obuví. Do vlhkého koberce se totiž velice snadno mohou zanést nečistoty z přilehlých prostor.
Mokré čištění
vysavacAutor: MieleČištění párou
Jednobarevné sofa doplněné geometrickým dezénem je originální. Jenom pozor na výběr doplňků.Autor: MAK MEDIA/FLORA PRESS, PROFIMEDIA.CZ, SHUTTERSTOCK.COM
Většina z nás dělá stejnou chybu. Myslíme si totiž, že co je čisté na oko, je čisté i uvnitř. Pravdou je, že pokud čalounění čas do času vysajete, prachu se zbavíte, ovšem ne prachu usazeného v tkanině. Čalounění je také možné ošetřovat různými chemickými přípravky. I ty ale většinou ošetří jen vrchní část. Existuje také babská rada, která tvrdí, že se má čalounění omývat vodou s trochou octa. Ocet sice dezinfikuje, ale ani tato metoda není 100 % spolehlivá.
Pokud tedy chcete mít opravdu čisté čalounění, vyčistěte ho alespoň jednou za rok pomocí extraktoru. Jedná se o speciální stroj, který čistí proudem vody. Vodu pod tlakem žene ven, takže proniká hluboko do tkaniny a následně ji i se špínou nasává zpět. Do vody se přidává i efektivní čisticí prostředek. Ten čistí a čalounění i krásně provoní.