Droždí, se kterým zaděláváte těsto, určitě dobře znáte. Jsou to vlastně mikroorganismy, kvasinky. Tyto kvasinky cukr přeměňují na oxid uhličitý, jehož bublinky těsto krásně zkypří a nadýchají, a alkohol, který se odpaří při pečení.
Kromě pečení si z něj můžete připravit pomazánku nebo pečující masku na obličej. Maska nemůže být jednodušší – smícháte droždí s vodou, nanesete na obličej a omyjete, až zaschne.
Droždí by se mělo skladovat při teplotě 1 - 10 stupňů Celsia (při vyšších nebo nižších teplotách se jeho účinnost snižuje). Opakované vystavování droždí vyšším a nižším teplotám jeho účinnost snižuje.
Pomazánka pro lepší náladu
Tato pomazánka je přímo nabitá vitamíny skupiny B. Dejte si ji vždy, když potřebujete získat zpět psychickou rovnováhu!
Pro dvě osoby: Lžíce sádla, 2 kostky droždí, 2 vejce, máslo, cibule nebo česnek, pepř, sůl. Pro dochucení můžeme použít nakrájenou šunku, pažitku, řeřichu nebo hořčici.
Na sádle osmahneme cibulku nebo česnek, promícháme s droždím, kořením a jakmile začne droždí vonět, přidejte vejce a míchejte. Jakmile je pomazánka pevná, můžete podávat – ještě zatepla nebo až vychladne.
Lahůdkové droždí – veganský parmezán
Padesát procent bílkovin a jeden z nejlepších zdrojů vitamínů skupiny B. Téměř bez tuku a navíc s úžasnou chutí. Přesto jej zná málokdo. Nenápadný balíček sušeného neaktivního droždí najdete v prodejnách velkých řetězců, zejména anglických, nebo v prodejnách zdravé výživy. Někdy se můžete setkat i s anglickým názvem „nutritional yeast“. Toto sušené lahůdkové droždí se nedá používat ke kynutí. Slouží k ochucování pokrmů, polévek, omáček a zejména zeleniny, a to jak syrové, tak tepelně upravované.
Tip: Pokud chcete extra rychlé a zdravé jídlo, stačí uvařit rýži a mezitím podusit špenát s vařenou cizrnou. Posypte vše vrchovatě droždím, osolte, opepřete a máte naprosto luxusní jídlo – s minimem práce!
Více informací na http://jakvkuchyni.cz/