Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Krok za krokem: Přesaďte pokojové květiny právě teď

Jak přesazovat pokojové rostliny
VIDEO: CNN
7. března 2014 | 06:00

Vypadají vaše oblíbené rostliny poněkud "unaveně"? Ztrácejí listy, svěží barvu a jsou jim vidět kořeny? Pak je nejvyšší čas je přesadit. Právě teď je na to ta nejvhodnější doba.

Právě v březnu se rostliny probouzejí ze "zimního spánku" a začínají intenzivně růst. Jenže ty, které jste už dlouho nepřesadili, nemají v půdě dostatek živin a tak strádají. Téměř nerostou a nedostatečně kvetou.

Kdy je přesadit

Pokud si nejste jisti, zda vaše pokojové květiny přesadit potřebují, zkontrolujte stav zeminy v květináči. Když je už celá doslova "prolezlá" kořínky, které jsou vidět i na povrchu, a jsou na ní zbytky vodního kamene, pak je skutečně nejvyšší čas.

Po přesazení rostliny přiměřeně zalijte.
Na substrátu záleží

Pro zdraví a dobrou kondici rostliny je důležitý výběr substrátu, který zásobuje rostlinu živinami a vodou. V zahradnictvích, květinářstvích i hobbymarketech lze velice snadno sehnat nejrůznější typy substrátů vhodné pro přesazování. Při výběru se vždy řiďte typem rostliny. Většině pokojových květin stačí univerzální substrát pro pokojové rostliny a občasné přihnojování.

Pozor! Pokojové květiny nikdy nepřesazujte do zahradní zeminy. Ta není pro pěstování pokojovek vůbec vhodná. Navíc si spolu s ní do bytu můžete přinést i různé roztoče a hmyz.

Přesaďte je!
Nový květináč není jen na ozdobu

Při přesazování rostlinu nikdy nevracejte zpět do původního květináče. Vždy jim pořiďte nový, o pár centimetrů vetší (těm větším asi o 3 až 4 cm, malým stačí jen o 1 až 2 cm), než byl ten starý. Nesnažte se ale být velkorysí a s velikostí to nepřehánějte, květiny to neocení. Naopak! Když budou mít hodně volného prostoru, porostou jim hlavně kořeny, ale do kvetení se jím moc chtít nebude. Zohledněte ale i typ rostliny. Některé druhy mají rády mělčí nádoby, jiné zase potřebují hluboké květináče. Vždy si ale ověřte, že má květináč odtokový otvor. V opačném případě by vám totiž rostlina brzy zašla.

Přesaďte je!
Jak na to

Na dno květináče jako drenáž umístěte keramzit nebo keramické střepy, které ze zeminy odstraní přebytečnou vlhkost. Zasypte je trochou písku či hlíny a připravte si rostlinu, kterou chcete přesadit. Opatrně ji vyjměte z původního květináče. Dejte pozor, ať nepoškodíte kořeny. Odstraňte pouze vrchní vrstvu zeminy, a jsou-li kořeny příliš nahuštěné, opatrně je po obvodu celého balu a u jeho dolní části uvolněte. Lehce z nich oklepejte starou zeminu a odstraňte uhnilé kořínky a poškozené části. Rostlinu pak vložte do nového květináče a zasypejte připraveným novým substrátem. Jemně ho stlačte a rostlinu pak přiměřeně zalijte.

Hýčkejte je

Čerstvě přesazeným rostlinám je třeba věnovat větší péči. Pravidelně je zalévejte a ochraňte je před přímým sluncem. Pozor také na průvan a velké výkyvy teplot. Nespěchejte ani na hnojení, s ním začněte až asi po pěti týdnech.