Středa 18. prosince 2024
Svátek slaví Miloslav, zítra Ester
Oblačno, déšť 9°C

Světová rarita: Pohyblivý dům v Jizerských horách

14. října 2009 | 10:58

V pohádce o Mrazíkovi se příbytek Baby Jagy otáčel, jak si jeho majitelka přála. Projektant Bohumil Lhota kromě otáčení uvažoval i o pohybu domu nahoru a dolů. A jak si to vymyslel, tak i postavil.

Kdybyste projížděli vesničkou Velké Hamry II a bedlivě se rozhlíželi, upoutá vaši pozornost kopulovitá stavba v kopci. Ale až při samotné návštěvě zjistíte, že je propojená s ateliérem a také s garáží - dole majitel zaparkuje auto v garáži a chodbou projde do obytného prostoru. Když budete mít štěstí, zahlédnete i to, jak se dům otáčí (maximálně o 180 stupňů), vystupuje nad krajinu, nebo se naopak spouští do hlubin země – pohyb nahoru/dolů je možný o více než 2 metry. Jak by se vám líbilo žít v tomto neobvyklém domě?

Tak trochu jiné nápady
Bohumil Lhota je synem znárodněného stavitele. „Už tím jsem měl nalajnovanou perspektivu, vystudoval jsem jen střední průmyslovou školu stavební. Později bych se sice na vysokou dostal, ale když je vám přes 30 let, máte rodinu a zaměstnání... Celý život jsem pracoval jako projektant, částečně v provozu, částečně na stavbě. Projektoval jsem leccos, včetně paneláků, bohužel. Ale také stavby, kde se dalo hovořit o nějaké architektuře. Po roce 1989 zanikl můj zaměstnavatel Stavoprojekt. Osamostatnil jsem se a pracuji se synem, děláme drobnější věci,“ vypráví Bohumil. Těmi „drobnějšími“ myslí například přestavbu chalupy nebo rodinného domu. Ale ani taková rekonstrukce nebude obyčejná. „Pořád jsem vymýšlel něco jiného, než bylo běžné. Třeba když se měly stavět nové bytovky, navrhnul jsem balkonky ve tvaru krystalů. Na některé nápady mám dokonce patent, třeba na vrstvenou mozaiku. Asi mi to pálí i jinými směry, až jsem si řekl – postavíš dům, a nebude obyčejný.”

Projekt v pohybu
Bohumil má ke zdejšímu kraji víc než blízko, vždyť se také narodil ve vesnici Zásada, jen dva kilometry od Velkých Hamrů II. Původně si projektant vymyslel kruhový prostor, do kterého by proudilo světlo. Dnes si tuto část představte jako neobvyklou zimní zahradu s bazénem uprostřed. Jenže pak přidal i prostor na bydlení a nápady začaly proudit jeden za druhým. „Myslel jsem na otáčivý dům, něco jako byla chaloupka na muří nožce z pohádky o Mrazíkovi,“ říká s úsměvem. Potom ovšem přišel na to, že stavba by se mohla hýbat i vertikálním směrem. „A když zajede pod úroveň okolní krajiny, je i první patro schované v zemi, a tak chráněné. Navíc tím ušetřím za energie. Jednotlivé úvahy jsem realizoval během stavby - jak jsem postupně získával potřebná povolení.“

Bazén uprostřed obklopují po obvodu rostliny.
Autor: Michaela Feuereislová

Račte vstoupit
Přízemní nepohyblivá (relaxační) část domu je ve tvaru menšího půlkruhu ze železobetonových skořepin, zvnějšku izolovaná a zatravněná. I když mrzne, teplota se tu bez vytápění pohybuje kolem +4 C. Bazén uprostřed obklopují po obvodu rostliny. Kdežto obytná pohyblivá část ve tvaru válce o průměru 9 m se může otáčet nebo vysouvat (zasouvat). „Sedí na středovém ocelovém sloupu v železobetonovém základu a otáčí se díky ložiskům. V době naší návštěvy se ložiska rozhodla stávkovat. „Ale kdyby přišli čtyři silní chlapi, zvládneme to i bez techniky,“ říká Bohumil. Vertikální pohyb zajišťuje soustava kladek s elektromotorem. Konstrukce pohyblivé části je z oceli, výplně ze dřeva, obvodový plášť z průsvitného materiálu makrolon, který je zasazený do hliníkových lišt. Připojení vody a energie se vyřešilo podél nosného sloupu. „Byl jsem na rozpacích, jestli neudělat oplechování třeba z titanzinku, protože by uneslo více izolace. Jenže zase by nepropouštělo světlo.“
Potřebuje dům dodělávky? „Ve druhém patře ještě chci dořešit strop i izolace. Mezi kovem a izolací dochází k pnutí a někdy se stane, že se deska uvolní, ani spojovací tmel to neudrží.“ Drobná vylepšení čekají i „zimní zahradu“ v přízemí, kde roste hlavně břečťan, kapradiny, ale třeba i granátové jablko, fíkovník a kiwi. „Kde zeleň chybí, tam ji dosadím a okolí dovysypu světlým štěrkem, aby se prostor opticky zesvětlil.“

Když se dům "otáčí", schody jezdí na kolečkách.
Autor: Michaela Feuereislová

Více zdrojů vytápění
Pomalu si představujeme, kolik práce tenhle dům stál, a to se ani nebavíme o interiéru, například vestavných skříních. „Stavěl jsem ho postupně dvacet let, s rodinou a kamarády. Zatím dům beru jako chalupu, i proto ještě není dovybavený nábytkem. Plánuji, že bych se sem odstěhoval – obytná patra přenechám některému ze svých čtyř dětí, mně by stačil ateliér, i tam je koupelna a kuchyň. A kdybych nedokázal zvládnout schody do garáže, snad ještě vyjdu kopeček zvenku, kolem spojovací chodby.“  
Na skok se ještě vraťme k energiím, není provoz pohybujícího se domu drahý? „Pokud se bude hýbat asi 1 hodinu, vyjde mě to na zhruba 15 Kč. První patro vytápějí akumulační kamna o výkonu 6,5 kW plus pomáhá sluníčko, které se průhlednými deskami dostane dovnitř raz dva. V přízemí mám také akumulačky, krb a elektrickou pec. Říkám si, že když v peci občas vypálím nějaký výrobek, teplo využiju zpětně v prostoru, prostě by sloužila i k přitápění.“ Dobrých nápadů má Bohumil stále dost. Kdo ví, čím nás ještě překvapí?

Zelené zateplení
„Nepohyblivá železobetonová skořepina sama o sobě moc neizoluje, proto je překrytá vrstvou polystyrenu a krycím PVC, na které se navezla zemina a plocha se osázela travinami. „Kde je sklon svahu větší, tam jsme používali i travní drny. Rostliny nejsou nijak zvláštní, jde o běžné travní semeno, parkovou směs. A pak co příroda nadělí, třeba ostružiny. Plánuji, že bych tu nasázel i borůvky nebo vřes - rostliny, které běžně rostou v okolí.“

Autor: Marcela Škardová
Klíčová slova: bydlení;pohyblivý dům;
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...