Ekologicky šetrný dům vyroste pod činnou sopkou! | Pro ženy | Blesk.cz

Ekologicky šetrný dům vyroste pod činnou sopkou!

7. července 2009 | 08:09

V Papui-Nové Guineji možná postaví luxusní dům pod činnou sopkou! Že to zní jako šílený nápad? Architektům z australského studia Enter Architecture to tak ale nepřijde. Právě oni totiž navrhli dům, který by měl vyrůst poblíž sopky Tavurvur v oblasti Kopoko.

To, že Kopoko House možná vznikne v bezprostřední blízkosti činné sopky, není jeho jedinou zajímavostí. Luxusní dům by také neměl mít vůbec žádná okna. To v kombinaci s jeho speciálním tvarem zajistí proudění čerstvého vzduchu uvnitř celé budovy, což v tropické Papui-Nové Guineji budoucí nájemníci zcela jistě ocení. Zlodějů se přitom nebudou muset bát. Dům totiž vznikne na samotě uprostřed pralesa, daleko od všeho živého.

Sluneční paprsky se postarají o vše

Součástí domu bude prostorný obývací pokoj s kuchyňským koutkem, dvorek s bazénem a dvě samostatné ložnice s vlastními koupelnami. Ložnice budou přitom jediné místo v celém domě, kde člověk najde dostatek soukromí. Jen tam se dá totiž schovat za stěnu.

Dům bude zajímavý také svou ekologickou šetrností. Ze střechy bude do dvou nádrží stékat dešťová voda, která poslouží k mytí v koupelně a kuchyni. Díky solárním ohřívačům pak z kohoutků poteče i horká voda. Solární energie bude hrát nejdůležitější roli i při zásobování celého objektu elektřinou. A na kolik dům přijde korun? To se ještě neví, celý projekt je zatím jen na papíře.

Autor: jho