Realitní makléři ale nemluví o propadu cen, považují současnou situaci za návrat k reálu. V minulých letech stoupaly ceny nemovitostí až extrémně. Současný cenový propad způsobilo vedle finanční krize také zpřísnění podmínek pro získání hypotečního úvěru u bank – součástí schvalovacího procesu je odhad ceny bytu soudním znalcem.
Ten určí, zda má hodnotu, za jakou je nabízen. Pokud se odhad s požadavkem prodávajícího zásadně liší, nezbývá kupujícímu nic jiného než se pokusit cenu snížit – od banky totiž nemusí dostat celou požadovanou částku. „Snižují se ceny zejména panelových bytů v družstevním vlastnictví.
Už to není ale rychlý pokles,“ podotýká Petr Vosmík z Českomoravské realitní, a. s. v Praze. „I když v souvislosti s finanční krizí došlo v minulých měsících ke krátkodobému ochromení prodeje nemovitostí, začínáme pociťovat návrat kupujících. Zájem je zejména o ty nemovitosti, kde došlo k poklesu ceny,“ říká Libor Janíček z brněnské agentury Acco.
Přehled cen bytů
„Stejným tempem, jako klesají prodeje, roste zájem o pronájmy,“ upozorňuje Kateřina Zvonková z Reality Trend v Přerově. „Za poslední měsíc došlo k oživení realitního trhu, počet podepsaných předkupních smluv se oproti lednu až březnu zvedl o 60 %,“ tvrdí Radek Zahradník z Okna realit ve Zlíně.
PRODEJE BEZ REALITKY JSOU HITEM
Majitelé realit projevují stále menší zájem o služby realitních kanceláří. Zjistili totiž, že tím ušetří až stovky tisíc korun. Počet lidí nabízejících nemovitost bez realitní kanceláře se oproti loňsku zvýšil o celých 249 %. Vzhledem k finanční krizi jsou kupující citlivější na cenu nemovitostí – tu provize realitních kanceláří navyšuje. V případě nemovitosti za tři miliony jde o částku kolem sta tisíc korun.
Argumentem ale není jen cena – prodávající zjistili, že asistence realitky není zárukou úspěchu. Důvodem je prý i to, že podle české legislativy nepatří realitní činnost mezi takzvané vázané činnosti, tudíž může v tomto oboru podnikat vlastně kdokoli.