Vánoce Kate a Williama: Tradiční oběd a blbosti pod stromečkem | Pro ženy | Blesk.cz

Vánoce Kate a Williama: Tradiční oběd a blbosti pod stromečkem

11. prosince 2014 | 06:00

Jsou nejpopulárnějším párem v Anglii, a to platí i pro jejich dvě rodiny, které se mohou přetrhnout, aby Kate a Williamovi udělaly pomyšlení. Jenže svátky jsou docela krátké na to, aby manželský pár cestoval křížem krážem přes celou Británii.

Proto se letos Kate a William rozhodli trávit svátky v sídle Anmer Hall, které je kousíček od Sandringhamu. Takže v klidu stihnou navštívit s královnou mši a poobědvat a poté se na chvíli otočit i u vévodkyniných rodičů.

Ale co je hlavní, většinu času budou trávit pouze ve třech – Kate, William a malý George, kterému už v dubnu přibude sourozenec. „Tento rok, vlastně poprvé, bude George slavit se vším všudy, čeká ho rozzářený stromeček a vybalování dárečků,“ prozradil zdroj z okolí královského páru.

Co letos malé princátko pod stromeček dostane, je samozřejmě zatím přísně střežené tajemství. Není ale vyloučeno, že vévodkyně mu, stejně jako loni, opět nadělí oblečky z oblíbeného butiku plné vtipných motivů spojených s královskou rodinou a Velkou Británií jako takovou.

Jak tradičně slaví Vánoce královská rodina?

23. prosince se královna Alžběta II. a princ Filip tradičně potkávají s rodinou a nejbližšími přáteli na svém sídle v Norfolku. Na Štědrý den pak zdobí královnina vnoučata a pravnoučata vánoční stromeček v Sandringhamu, rozbalují se dárky a poté mají slavnostní večeři, kam se nesmí bez kravaty!

25. prosince navštěvuje královská rodina nedaleký kostel svaté Máří Magdaleny, kde zůstávají také na vánoční oběd. A večer se všichni posadí k televizi, aby se společně podívali na královnin každoroční projev.

Vánoční menu podle královské rodiny

Tradiční britské vánoční koláčky mince pies
Tradiční britské vánoční koláčky mince pies
Zatímco pro nás je nejdůležitějším jídlem vánočních svátků štědrovečerní večeře, v Británii je to oběd na Boží hod. Na královské štědrovečerní tabuli zpravidla naleznete hovězí pečeni nebo pečenou husu. Tradiční krůta se na stole objevuje až o den později k obědu.

Samozřejmostí je nádivka, silná omáčka vyrobená z výpeku a také další druhy masa, většinou podávané studené. Na stole naleznete také mnoho příloh – brambory na 3 způsoby (vařené, pečené a bramborovou kaši), zeleninu vařenou v páře, chlebovou omáčku, brusinkový kompot či želé a tradiční dezerty, mezi kterými nechybějí tradiční trifle, vánoční puding a především koláčky mince pie z křehkého těsta plněné sladkou ovocnou náplní, bez kterých si drtivá většina Britů neumí představit Vánoce.

Protřepat, nemíchat

Kate v New Yorku trénovala balení vánočních dárků.
Kate v New Yorku trénovala balení vánočních dárků.
Z nápojů pak vánoční večeři i oběd doplňuje samozřejmě několik druhů vína, podle toho, které se hodí k jakému chodu. Pánům je po jídle tradičně servírována sklenička likéru na dobré trávení. V příslušnou chvíli se pak servírují koktejly, kterým kraluje suché martini. Na to si ovšem královna nepotrpí a místo něj popíjí horký vermut.

Poněkud nečekané dárky

V duchu tradice rozbalují členové královské rodiny vánoční dárky na Štědrý den po tradičním odpoledním čaji a scones (typické sladké čajové pečivo). Přesně v 18.00 se přesunou k vánočnímu stromečku a na pokyn královny rozbalují jeden dárek po druhém.

A jaké dárky už se pod královským vánočním stromečkem objevily? Mnohem levnější a bláznivější, než byste čekali. Vzhledem k tomu, že je velmi těžké koupit něco někomu, kdo už všechno má a cokoliv si může koupit sám, obdarovávají se členové královské rodiny blbůstkami a nápaditými drobnostmi.

Sada Vypěstuj si přítelkyni, kterou darovala Kate Harrymu.
Sada Vypěstuj si přítelkyni, kterou darovala Kate Harrymu.
Královna prý miluje praktické dárky, takže jedním z nejvzpomínanějších je bezesporu kuchařská zástěra, o které prohlásila, že přesně takovou si přála.

Typické rebelství a smysl pro humor pak projevil princ Harry, když své babičce pod stromeček zabalil koupací čepici s poněkud "nekrálovským" nápisem: "Není život svině?" Ve smyslu pro humor ovšem nezaostává ani Kate, která svému švagrovi, princi Harrymu, loni na Vánoce nadělila kutilskou sadu Vypěstuj ji svoji přítelkyni.