Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Už žádná brčka a PET lahve! Alžběta II. zakázala v Buckinghamském paláci plasty

28. února 2018 | 06:00

Britské královně Alžbětě II. (91) s přibývajícím věkem přibývá i elán. Tentokrát se rozhodla zakročit proti znečišťování životního prostředí a zatěžování planety. Jaká opatření hodlá zavést? A věděli jste, že ještě větším ekologem je v královské rodině Charles?

Pokud snad mají královská pravnoučata Charlotte a George v oblibě pití vody se šťávou pomoci brček, u prababičky budou mít smůlu. Na příště se v královské domácnosti nebudou moct používat plastové slámky a plastové láhve. Přizpůsobit se budou muset především dodavatelé potravin. Vše bude muset být dodáváno v recyklovatelných papírových obalech a dále servírováno na porcelánu či skle.


Mluvčí Buckinghamského paláce médiím sdělil, že v královské rodině panuje ohledně záležitosti konsensus. Ačkoliv poslední zeleně orientovaná iniciativa přichází s největší pravděpodobností od samotné královny, největším ekologickým bojovníkem je u Windsorů princ Charles.

Ekolog Charles

Následník trůnu nedávno dokonce o nebezpečí, které představují tuny plastového odpadu v oceánech, mluvil na veřejnosti. Zmínil, že „svět čelí ekologické katastrofě, která bude mít na lidstvo zásadní dopad“. O možnostech, jak postupně proměnit strategie potravinářského průmyslu, jednal se zástupci firem Marks&Spencer, Waitrose a Pepsi.

Většina platových obalů je dnes před vyhozením použita pouze jednou. Britové například ročně spotřebují na 7,7 miliardy plastových lahví, tj. 16 milionů denně. Ročně je pak na Zemi vyprodukováno na 300 milionů tun plastu. Deset procent skončí v oceánech. Odhaduje se tak, že do roku 2050 bude v mořích větší množství plastu než ryb.

Soláry na střeše Buckinghamského paláce

Plasty v oceánech neškodí pouze mořským živočichům, kteří je nemohou strávit. Plastové mikročástice se prostřednictvím konzumace ryb a mořských plodů dostávají také do lidských organismů.

Nová iniciativa královské rodiny by mohla v kampani proti dalšímu zamořování životního prostředí pomoci. „Eco-friendly“ se v současné době stává také Buckinghamský palác, jehož rekonstrukce bude probíhat deset let. Na jejím konci budou na střeše královského sídla například solární panely. Přestavba bude v přepočtu stát více než deset miliard korun.

Další články o aktuálních tématech najdete na Reflex.cz >>

 

Autor: luh, Reflex.cz