Čtvrtek 21. září 2023
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Polojasno 25°C

Darina Křivánková: Pět let hostila lidi v bytové restauraci, teď zve na piknik

19. srpna 2018 | 06:00

Novinářka Darina Křivánková má ve svém životě dvě velké vášně, které zformovaly její kariéru: filmy a jídlo. A protože jídlo v posledních letech výrazně převážilo, můžeme její jméno najít za řadou zajímavých projektů, které hýbou českou gastroscénou. Před lety testovala koncept bytové restaurace, dnes šéfuje časopisu F.O.O.D., a tím pádem vás zve i nadcházející F.O.O.D. piknik. Uvidíme se tam? 

Jaké věci vás nejvíc baví vařit?

Mě baví připravovat občerstvení na mejdany, protože ráda vařím pro hodně lidí. V kuchařce mám například recept na chleba, ze kterého si každý host může kousek ulomit. Nebo můj mejdanový evergreen  cheesecake do skleničky, který dělám ráda a často, protože umožňuje komfort při servírování i při konzumaci. 

V české gastronomii jste před lety zavedla trend bytových restaurací, tedy večeří pro hosty, které se konaly u vás na faře v Kmetiněvsi. Jaké bylo vařit pro cizí lidi u sebe doma?

Skvělé. Byl to jeden velký sociální experiment. Nápad vznikl spontánně opět díky Lukáši Hejlíkovi. Pravidelně jsem totiž na faře pořádala večeře pro přátele, a protože neumím jídlo odbýt, začalo mi to lézt do peněz. A Lukáš tehdy řekl: My ti klidně budeme platit, hlavně vař dál. Postupně si mí přátelé začali brát s sebou své známé a rozkřiklo se to, takže časem jsem zavedla mailinglist, a kdo měl zájem, začal dostávat pozvánky.

Jak dlouho jste to vydržela?

Pět let. První večeři jsem dělala v září 2011. Za tu dobu jsem jich připravila asi šedesát a moc mě to bavilo, ale kdo někdy zkusil uvařit pro deset lidí menu o pěti chodech, tak ví, že to není legrace. Bytová restaurace navíc zůstala v úrovni hobby, protože naše legislativa s tímto druhem podnikání nepočítá. Takže jsem si sice nechala zaplatit, ale pokrývalo to jen náklady na jídlo.

Je něco, co vás v poslední době v gastronomii překvapilo? 

V poslední době mě těší, kolik se toho děje. Spousta věcí u nás ještě není, můžu si třeba říkat, že v Praze nemáme dost restaurací, kam bych chtěla zajít na ramen. Ale to mně nepřijde podstatné. Baví mě, že stále vznikají nové projekty a jejich úroveň je opravdu vysoká, a to nejen v Praze, ale i na venkově. Což byl mimochodem jeden z důvodů, proč moje bytová restaurace ztratila smysl, už existuje spousta míst, kde si můžete dát skvěle připravené jídlo z kvalitních surovin. 

A co vás naopak štve?

Za největší zlo české gastronomie považuju obědová menu ve standardních restauracích, kde se platí stravenkami. To bývá opravdu tragédie. Nechci nikomu křivdit, ale jídlo tam ve většině případů nebývá chutné, kreativní ani připravené z čerstvých surovin. Na obědová menu ve spoustě zemí vůbec nenarazíte, je to v podstatě český vynález. Levné jídlo, kterým se lidé zaplácnou. 

Celý rozhovor si můžete dočíst na webu Ženy.cz, a to ZDE

ZVEME VÁS NA F.O.O.D. piknik!

V neděli 2. září se na vás od 11.00 do 19.00 těšíme na Ladronce!

Piknikové koše plné dobrot, atraktivní program, skvělé jídlo… To je ideální důvod přijít na F.O.O.D. piknik, dát si tu schůzku s někým, s kým jste se dlouho neviděli, a užít si den společně.

Na celý den máme připravený program, který bude moderovat autor Gastromapy, člen Gastrokroužku a náš spolupracovník Lukáš Hejlík.

Na pódiu vám předvedou své kuchařské umění klíčové osobnosti Gastrokroužku, tedy i šéfredaktorka časopisu F.O.O.D. Darina Křivánková.

Těšte se mimo jiné na show Markéty Pavleje alias KitchenetteJany Králikové ze Zásadně zdravě a Jirky Kuči z blogu Kitchen Story.

Na místě si tak, jak je zvykem, budete moci koupit piknikové koše, dát si něco dobrého u stánků farmářů a kulinářů, rozložit piknikovou deku a užívat si den.

Kde jinde by se měli lidé scházet než nad dobrým jídlem? Sledujte nás na foodpiknik.recepty.cz.

Takhle se nám to povedlo vloni!

Video se připravuje ...
Co se jedlo a pilo na F.O.O.D. pikniku? Časopis slavil 10 let od založení! • VIDEO: Adam Balažovič/BPŽ

Video se připravuje ...