Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Proč se vyplatí používat krém s UV filtrem po celý rok?

10. února 2023 | 00:00
Prezentace klienta |

Pokožka obličeje je neustále vystavována náročným povětrnostním podmínkám – déšť, vítr, sníh, sluneční záření. Slunce, po kterém všichni celý podzim a zimu toužíme, má bohužel i své stinné stránky. UV záření má negativní vliv na pokožku obličeje a těla. Urychluje tvorbu vrásek, a tím podporuje rychlejší stárnutí pleti. 

Sluneční paprsky navíc působí na vysoušení pokožky a oslabení cév. Bohužel, slunce je tam vždy, i když ho nevidíme. Slunce schované za mraky působí velmi negativně i na naši pokožku, proto je používání sluneční ochrany důležité bez ohledu na roční období. O svou pokožku byste měli pečovat každý den používáním krémů s UV filtrem šitých na míru potřebám vaší pokožky, abyste mohli předcházet negativním účinkům spojeným s pobytem na slunci. 

Typy pleťových krémů s filtrem

Krémy s filtrem získávají na oblibě, a proto jsou na trhu stále zajímavější řešení. Ještě před několika lety bylo jejich používání pro většinu lidí velmi nepříjemnou povinností spojenou s horkými letními dny. Dva základní typy SPF krémů jsou chemické a fyzikální filtry. Posledně jmenované, známé také jako minerální, dobře snášejí i děti a lidé s citlivou pokožkou. Jejich částice jsou tak velké, že nemají schopnost proniknout hluboko do epidermis – na kůži vytvářejí ochrannou vrstvu, která rozptyluje UV záření.

Chemické filtry jsou oproti tomu tradičnějším řešením, používaným již v prvních krémech tohoto typu. Fungují tak, že absorbují škodlivé sluneční záření dříve, než bude mít negativní vliv na pokožku. Při výběru správného opalovacího krému věnujte pozornost typu záření, se kterým si poradí – nejlépe jak UVA, tak UVB. Nejbezpečnější volbou může být krém s vysokou úrovní ochrany – SPF 50.

Použití opalovacího krému

Aby krémy s SPF plnily svou funkci, měli byste pamatovat na pravidla související s jejich používáním. Nejlepší je nanášet je pod make-up, na dobře vyčištěnou pleť obličeje. Nepříjemnou vlastností tohoto typu kosmetiky je nutnost opakovaného nanášení každé 2-3 hodiny. Abyste si nezničili make-up, hledejte pudrové nebo mlhové filtry, které výrazně usnadní opětovné nanášení opalovacího krému po celý den. Dalším usnadněním je rostoucí výběr BB krémů nebo podkladových bází vybavených SPF. Různé druhy opalovacích krémů jsou k dispozici na hebe po celý rok.

Jak a kdy používat krém s UV filtrem?

Existují dva typy záření škodlivé pro kůži – UVA a UVB. Krémy s UV filtrem, které jsou aktuálně v prodeji v hebe, by měly chránit před UVA i UVB paprsky. Můžete si tak být jisti, že naše pokožka je v bezpečí. UVB záření způsobuje popáleniny a UVA – fotostárnutí a vrásky. Vlivem UV záření se může objevit změna barvy, pihy, cévní změny, může se také zhoršit růžovka. Oba typy záření přispívají k rakovině kůže.

Ale jen v létě trávíme více času venku, na plném slunci. Z toho vyplývá, že používání SPF krémů můžeme omezit pouze na tyto 3 slunečné měsíce a několik desítek dní na plném slunci? Ne. UVA záření dopadá na naši pokožku i kdy je oblačno. Vidíme na obloze mraky a můžeme si myslet, že krém s filtrem není potřeba? Bohužel to je chyba. Pokud je venku jasno, znamená to, že sluneční paprsky dopadají na povrch Země.

Díky pravidelnému používání přípravků s UV filtry také na podzim a v zimě naše pokožka stárne pomaleji a navíc ji chráníme před vznikem nežádoucích zabarvení.

Dermatologové doporučují vždy cca 30 minut před odchodem z domu nanést krém s UV filtrem. Pokud váš denní krém filtr neobsahuje, důrazně vám doporučujeme sáhnout po doplňkovém krému, který takový ochranný filtr má.

Je také vhodné připomenout, že UVA záření proniká sklem. Běžná okenní tabule propouští asi 75 % UVA paprsků a asi 35 % UVB paprsků. To znamená, že práce z domova by neměla být odpočinkem od nanášení opalovacího krému na obličej. Vystavení slunci doma je menší – neopalujeme se přes sklo. Není tedy nutné používat krém s vysokým filtrem, stačí základní s SPF 10 nebo 15. Světlo z notebooku nebo chytrého telefonu také vede ke změně barvy pokožky, I zde však přicházejí na pomoc opalovací krémy.