Poradíme vám, jak na to, abyste pro příště mohli své ruce vystavovat... Existuje pár fíglů, po kterých budou vaše nehty prostě dokonalé!
1. Udělejte si masáž nehtových lůžek - klidně použijte olivový olejíček nebo si pořiďte v lékárně speciální. Podpoříte růst a navíc se zbavíte i záděr a problémů s kůžičkou.
2. Vykoupejte prsty v čerstvě vymačkané šťávě z citronu nebo její směsi s olivovým olejem. Tato koupel je výborná jako výživa či dezinfekce alespoň jednou za čtrnáct dní, ale klidně i častěji.
3. Dopřejte tělu stavební látky - nehty potřebují výživu a to žádným zábalem nezvládnete - musíte "sníst" dostatek vitaminů a minerálů. Hlavní je křemík, zinek, vápník, hořčík.
4. Prodlužte je opticky - nalakujte je vždy tak, aby kolem laku zůstalo asi milimetrové nenalakované místo, vyrobte jim mandlový tvar - to opticky prodlouží i délku vašich prstů.
5. Lakujte - jestli zatím žijete v domnění, že lak nehtům nesvědčí, zbavte se ho. Kupte si speciální lak pro lámavé nehty a dopřejte jim vrstvičku i ze spodní strany.
6. Nedrží lak na nehtech? Řádně je odmastěte. Nemusíte hned odlakovačem, ten není k nehtům příliš citlivý. Spíš použijte citronovou šťávu nebo jemňoučký pilník. Tupý nehty roztřepí. 7. Pořiďte si kvalitní pilník - ale ne kovový, ideální je papírový, nebo skleněný. Při pilování vždy postupujte jemně a jen jedním směrem - od nehtového lůžka k jeho špičce.
8. Kůžičku kolem nehtů nestříhejte, ale jen velmi jemně zatlačujte z nehtu. Ideální je na to neostré pomerančové dřívko, které koupíte v drogerii.
9. Při domácích pracích vždy používejte rukavice. Pokud rády zahradničíte, vždy si ruce od hlíny dobře omyjte a natřete krémem (ten klidně vetřete i pod nehty). Hygiena je velice důležitá.
10. Chraňte nehty - před nárazy, tlakem, změnou teplot nebo chemikáliemi. Naučte se nosit v zimě rukavice, v létě je mazat výživným a hydratujícím krémem.
Co nehtům pomůže "zevnitř"?
Jak už jsme řekli, nestačí nehty jen hýčkat zábaly a ochranou před nepříznivými vlivy. Pokud nemá tělo dost stavebních látek, opravdu nemůže "vyrobit" kvalitní nehty a vlasy. V lékárnách najdete velké množství speciálních preparátů, ale není od věci vědět, jaké vitaminy jsou opravdu účinné a hlavně, jak si je dopřát v přírodní podobě:
* Vitamin A - artyčok, černý rybíz, mrkev, pampeliška, rakytník.
* Vitamin B2 ( ribofl avin) - vařená listová zelenina, pampeliška - z čerstvých rostlin se nevstřebává!
* Biotin - rajčata. * Vitamin B6 - obilniny.
* Kyselina pantotenová - čerstvá zelenina, obilniny, kopřiva, chmel...
* Vitamin C - brambory, citron, černý bez, bříza, jeřáb, křen, maliník, šípek...
* Křemík - přeslička, brutnák, plicník...
* Vápník - kopřiva, kostival, mák, chaluha bublinatá...
* Železo - majoránka, vanilka, dýňová semena, sezamová semínka a šípek.
Chystáte se na manikúru
Rozhodně se vyplatí dát svým prstům péči - a ideálně i péči odborníka. Doma je sice můžete občas zabalit do olejíčku a koupat je v léčivkách, ale manikúra je také dobrou volbou. Ještě jste nikdy nebyli a bojíte se, že si neumíte vybrat opravdu kvalitní službu?
Poradíme o co se zajímat:
* Vždy dejte na doporučení někoho, kdo už je se službou dlouhodobě spokojen.
* Ptejte se, jak to je s dezinfekcí nástrojů i prostředí a rukou manikérky, nestyďte se odejít, pokud se vám cokoli nezdá - riskujete minimálně plísně, ale v horším případě žloutenku, nebo AIDS.
* Před první návštěvou chtějte čas na dotazy a získejte důvěru.
* Pokud vám bude při ošetření nabízen nějaký přípravek, řekněte si nejprve o vzorek a vyzkoušejte ho. To samé v případě zaručeně "držících" laků. Ať vám nehty nalakují a pokud budete spokojeni, koupíte si ho příště!