Lupy jsou vlastně odumřelé kožní buňky, které se neodlupují v mikroskopických částečkách, ale tvoří větší celky. Může za to přemnožení kvasinky Pityrosporon ovale, která se nalézá na pokožce hlavy. Buňky díky tomu odumírají rychleji a tvoří právě ony nepěkné bílé lupy. Příčin přemnožení této kvasinky může být mnoho, od těch banálních v podobě používání nevhodného kosmetického přípravku, přes nedostatečné nebo naopak příliš časté mytí vlasů, až po nedostatek vitamínů a minerálů. Za tvorbou lupů může také stát změna ročního období, zvláště nedostatek světla v zimních měsících a nárůst teplot v letních, ale i vaše genetická výbava. Tvorbu lupů, kterou doprovází svědění pokožky, může mít na svědomí také kožní nemoc, kterou je zapotřebí léčit u dermatologa.
Jak se lupů zbavit
Nespoléhejte se jen na přípravky proti lupům z lékárny, ale vsaďte také na prevenci a babské rady.
Na tvorbu lupů má vliv také váš jídelníček. Pokud nemáte dostatek vitamínů a minerálů, je vaše tělo oslabené a to se může projevit vadami na kráse. Zařaďte proto do svého jídelníčku čerstvé ovoce, zeleninu, vitamín B, zinek a selen, které napomáhají správné výživě pokožky.
2. Nestresujte se
Podle lékařských studií má na zdraví pokožky hlavy nemalý vliv stres, kterému je většina z nás denně vystavena. Je jasné, že kvůli lupům nemůžete změnit zaměstnání, ale najít si večer chvilku na relax a o víkendech si dosyta odpočinout, to zvládne každý, stačí jen trochu chtít.
Proti šupinatění kůže používaly naše babičky vodu s citronem a i dnes v moderní době vám tento zázračný lektvar může pomoci. Stačí si oplachovat vlasy převařenou vodou se šťávou z jednoho citronu a důkladně si přitom masírovat pokožku hlavy, aby se prokrvila.
4. Vlažná voda
Za vznikem lupů stojí podrážděná pokožka hlavy. Podráždění může způsobit například nedostatečné opláchnutí šamponu nebo mytí vlasů příliš horkou vodou. Možná jste milovníky horké sprchy, na vlasy však raději používejte vlažnou, která je k vaší pokožce mnohem šetrnější.
Objeví-li se vám ve vlasech lupy, zkuste přestat používat stylingové přípravky, žehličky na vlasy a kulmy, které pokožku hlavy zbytečně namáhají. Jestliže se ale bez kosmetických přípravků neobejdete a tužidlo či lak na vlasy patří k vaší základní výbavě, je potřeba je večer z vlasů důkladně vymýt, aby mohla kůže volně nýchat.