Vynechejte dlouhé koupele
Dlouhé koupele novorozeneckou kůži zbytečně vysušují, proto doporučujeme dítě koupat obden po dobu 5 maximálně 10 minut. Každodenní mytí pokožce nesvědčí, protože spolu se špínou z ní odstraňujeme její přirozený maz. Malé miminko se během dne příliš neušpiní, spíše je potřeba omýt místa, kde se dítě snadno zapaří – zadeček, podpaží a krk. Doporučujeme používat dětské neparfémované mycí produkty, případně speciální přípravky pro ekzematiky. Dětské mýdlo musí být neutrální nebo jemně kyselé a mělo by obsahovat bohatou tukovou a hydratační složku. Do koupele můžete přidat koupelové oleje, které pokožku příjemně zvláční. Po koupání dítě pořádně osušte bavlněným ručníkem.
TIP: Vyzkoušejte řadu produktů péče o dětskou pokožku od značky Mixa, odborníka na citlivou pleť. Díky jemnému, ale účinnému složení produktů Mixa Baby, které byly vyvinuty ve spolupráci s lékaři a testovány předními francouzskými dermatology, jemnou dětskou pokožku šetrně čistí, hydratují a pečují o ni.
Popraskaná kůže může u miminek vznikat také v důsledku používání nevhodných pracích a mycích prostředků. Vždy proto pečlivě čtěte složení těchto přípravků. Kůže novorozenců je velmi citlivá, vyhýbejte se parfémovaným nebo vonným kosmetickým přípravkům, které dětskou pokožku zbytečně vysušují a dráždí.
Mazat, mazat, mazat!
Nikdy nezapomínejte na pravidelné ošetření suché kůže. Ideální je namazat miminko ihned po koupeli. Dětská kosmetika by neměla obsahovat žádné alergizující složky nebo barviva. Pamatujte však, že přehnanou hygienou a nadměrným používáním kosmetiky můžeme napáchat více škody než užitku.
Pozor na nepříznivé počasí
Dětská pokožka je asi 5x tenčí než u dospělého člověka, proto je k chladu i nadměrnému vysoušení náchylnější. Při teplotách okolo 10 stupňů pod nulou venkovní procházky raději vynechejte. Dítě oblékejte přiměřeně teplotám do bavlněných oblečků, které jsou hebké a prodyšné.
Ekzémy u novorozenců
V některých případech loupání a praskání kůže bývá u novorozenců způsobeno nejrůznějšími kožními chorobami, například atopickým ekzémem, který postihuje až 20 % dětí. Poprvé se objevuje mezi 2. a 6. měsíce věku v podobě začervenalých svědících míst na obličeji, postupně se šíří na ruce a trup. U většiny dětí však tento ekzém vymizí do 3. let věku.