Kdy je čas říct „Budeš mít sourozence“ a jak na to
Věk v jakém je vaše dítě, ovlivňuje to, jak bude novou situaci ohledně sourozence chápat. Pokud je docela malé, asi nepochopí co, se děje, ale za to se s novou situací lépe vypořádá. Se starším dítětem na to budete muset jít chytře.
2. Udělejte si rodinnou chvilku v posteli, vezměte si s sebou něco dobrého k jídlu a kromě fotky miminka v bříšku si společně prohlédněte také obrázky staršího dítěte. Malé děti velice rády poslouchají, jak se narodily, jaké to bylo a jak vypadaly, když přišly na svět.
3. U té příležitosti mu vysvětlete, že i nové miminko bude takhle malé, a že bude potřebovat pomoct, aby bylo tak šikovné, jako on. Zdůrazníte tak jeho důležitost a potlačíte rivalitu vůči miminku.
Nenechte svou ratolest myslet si, že jste ji odsunuli na druhou kolej. Než miminko povyroste a bývalý jedináček si na něj zvykne, nechte ho spát ve vaší ložnici. Dítě tak bude mít zachováno stávající soukromí svého pokojíčku, nebude muset odcházet kdykoli půjde sourozenec spát a nebude se budit s jeho pláčem. Za pár měsíců si na přítomnost dalšího člena rodiny zvykne a snáze se s ním potom podělí o svůj prostor.
S péčí o novorozence ubývá čas na staršího sourozence, to může potvrdit každá maminka. Měnit ale dítěti zajeté rituály se nevyplácí. Naplánujte si dopředu, kdo bude uspávat malé miminko a kdo naopak koupat starší dítě nebo kdo mu večer přečte pohádku. V těchto činnostech by se rodiče navíc měli střídat, aby nevyvolávali pocit, že jeden z nich má raději miminko. Jestli je už dítě větší, je tu ideální prostor na to, obstarat nejdříve malé dítě a pak se plně věnovat tomu většímu.