Členským zemím včetně Česka by to pořádně vyrabovalo rozpočet. Europoslanci budou návrh na luxusní mateřskou probírat i přes protest členských zemí. I když v některých z nich matky po porodu berou svůj plný plat, není to 20 týdnů.
Česko nepočítá, doufá že návrh neprojde
Třeba Britové spočítali, že by je tento nápad poslanců stál během dvaceti let 1,425 bilionu korun, a to ani nevzali v úvahu placené volno pro otce. Česko dopady nařízené luxusní dovolené zatím spočítáno nemá a doufá, že to neprojde. Nyní je placená mateřská 28 týdnů a matky berou 70 procent příjmů. „Přesné propočty, kolik by rozpočet na nové mateřské tratil, ještě nemáme. Ale podobný návrh byl v Bruselu už loni a byl smeten ze stolu. Nepředpokládáme, že by tentokrát ve všech jednacích kolech prošel,“ řekla mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová.
Problém je, že v ČR po mateřské následuje až čtyřletá placená rodičovská. Nový návrh kritizuje i mluvčí europoslanců ODS Jan Křelina: „Původně šlo o dobrý nápad, ale pak se do toho vložila feministická skupina a udělala ze zákona paskvil, který chce mateřskou nařizovat i podnikatelkám.“
Jak jsou na tom jinde?
Země - Délka mateřské - Výše mateřské
Švédsko - 1,5 roku - 78 % čisté mzdy
Británie - 10 měsíců - 90 % mzdy (6 týdnů), pak max. 14,5 tisíce Kč
Česko - 28 týdnů - 70 % hrubé mzdy
Maďarsko - 24 týdnů - 70 % hrubé mzdy
Polsko - 20 týdnů - 80 % hrubé mzdy
Itálie - 20 týdnů - 80 % čisté mzdy
Francie - 16 týdnů - 100 % čisté mzdy
Nizozemí - 16 týdnů - 100 % čisté mzdy
Rakousko - 16 týdnů - 100 % čisté mzdy
Německo - 14 týdnů - 100 % čisté mzdy
VÝZVACo si o tomto návrhu myslíte? Uvítali byste, kdyby tento návrh prošel? Nebo jde podle vás jen o další nesmyslný nápad bruselských úředníků, který by byl pro většinu státních kas likvidační?DISKUTUJTE pod článkem! Vaše názory nás zajímají. |