Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C

Pijí vaše děti dost? Dozvíte se, kolik má pít batole a kolik školák

 • Pitný režim
  24. srpna 2013 | 10:00

  Tekutiny jsou pro lidský organismus a vývoj nenahraditelné. Nezastávají jen funkci uhašení žízně, ale také jsou důležité pro správné fungování metabolismu, rozpouštění živin, tepelnou rovnováhu v těle nebo pro správné trávení a odvod škodlivin z těla.

 • 0-12 měsíců 200 ml denně

  Pitný režim
  Autor: Shutterstock.com
  Pokud dítě plně kojíte, většinou jeho žízeň stačí uhasit mateřské mléko, každé dítě je ale jiné, a tak možná to vaše bude mít žízeň i mimo kojení, například v extrémně horkých dnech potřebuje ještě nějaký ten lok kojenecké vody či čaje. Sledovat pitný režim miminka je potřeba ve chvíli, kdy přechází na příkrmy. V deseti měsících by jeho příjem tekutin, nejlépe kojenecké vody nebo čaje, měl být asi 200 ml navíc k mléku.

 • 1-4 roky 1300 ml denně


  Pitný režim
  Autor: Shutterstock.com
  Dostatečný přísun tekutin je pro správný vývoj dítěte velice důležitý. Mimo kojenecké vody můžete dítěti podávat i pitnou vodu, kterou je zapotřebí převařit, ale také bylinné čaje nebo ovocné a zeleninové šťávy. V tomto období by děti měly vypít asi 1300 ml tekutin .

  Bylinné čaje
  Podávejte dětem jen ty, které jsou pro ně speciálně určené, a nepřislazujte je a ni příliš dlouho nelouhujte. Jestliže dítě nechce čaj pít, znamená to, že nemá žízeň a ne, že mu nápoj nechutná.

  Ovocné a zeleninové šťávy
  Džusy podávejte malým dětem jen zředěné kojeneckou vodou v poměru minimálně 1:1.

 • 4-7 let 1600 ml denně


  Pitný režim
  Autor: Shutterstock.com
  Dětský organismus má větší potřebu tekutin než tělo dospělého člověka. Množství, jaké dítě potřebuje vypít za den, závisí nejen na jeho věku, ale také na jeho hmotnosti, v období od 4 do 7 let je to asi 75 ml na 1 kg hmotnosti dítěte. Nepodávejte dětem, ať jsou jakéhokoli věku, příliš teplé nebo naopak studené nápoje, abyste příliš nezatěžovali jejich organismus. Ideální teplota je 20-25°C.

 • 7-10 let 1800 ml denně


  Pitný režim
  Autor: Shutterstock.com
  Malý školák by měl vypít v průměru 1800 ml tekutiny, pokud si ale chcete vypočítat kolik přesně by mělo vypít vaše dítě, je to 60 ml tekutiny na 1 kg. Špatný pitný režim dítěte může způsobit únavu a vyčerpanost, bolesti hlavy nebo nepozornost. V případě dlouhodobého nedostatku tekutin může velice rychle dojít k poškození ledvin.

 • 10-13 let 2150 ml denně


  Pitný režim
  Autor: Shutterstock.com
  Tekutiny by dítě mělo mít rozděleny rovnoměrně do celého dne. Rychlé vypití velkého množství totiž klade velkou zátěž na ledviny, dochází k zaplnění žaludku a ztížení procesu trávení. Dítě by se mělo ideálně napít každou hodinu a za den by mělo vypít asi 2,15 litru. Do dětského pitného režimu by ale neměly být zařazeny sladké bublinaté nápoje, nebo jen velice výjimečně.

 • 13-15 let 2450 ml denně


  Pitný režim
  Autor: Shutterstock.com
  Děti v tomto období by měly vypít asi 2,45 litrů za den. Do jejich pitného režimu by měla patřit čistá pramenitá voda, minerální voda, ovocné a bylinné čaje a džusy zředěné vodou v poměru 1:1. Tekutiny mohou doplnit také některé potraviny, jako je ovoce a zelenina, polévky nebo mléko, které se nepočítají jako klasická tekutina. Ani velké děti by neměly mít ve svém jídelníčku kofeinové nápoje, jako je cola, káva nebo černý čaj, má totiž špatný vliv na jejich nervový systém a odvodňuje organismus.

Klíčová slova:  děti, zdraví, pitný režim, pití, voda, džusy
Diskuse ke článku
.