Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Oblačno -1°C

Václav Klaus ml. radí: Zkusme to bez 9. tříd!

Přechod ze  základní na střední školu je velký krok. A podle pana Klause by ho měli školáci absolvovat už o rok dřív.
20. září 2010 | 05:00

Dětem se asi ten nápad prezidentova syna bude líbit. Ředitel gymnázia Václav Klaus ml., který radí ministrovi školství, totiž navrhuje zrušit devátou třídu.

„Ušetříte miliardy a na úrovni vzdělávání se to neprojeví,“ argumentuje Klaus ml. Podle něj toho deváťáci neumějí víc než osmáci.

„Já se do toho zatím nehrnu, ale rozhodně o tom budeme přemýšlet,“ komentoval to ministr v MF Dnes. Povinné deváté třídy zrušil zákon v první polovině 70. let a »dobíhaly« ještě začátkem 80. let. V roce 1989 se do škol vrátily.

Většině profesorů se tento nápad nelíbí. Zastávají názor, že děti by měly mít právo s přechodem ke větší zodpovědnosti rok počkat. "Jeden rok navíc žákům dává možnost se realizovat, najít se. Zjistit, co v životě vlastně chtějí. Nezdá se to, ale v tomto věku znamená deset měsíců studia víc, než jen braní látky. Snažíme se dítě především vychovat a připravit na další životní fázi, ne jen naučit ho povinné učivo," vyjádřila se k návrhu pana Klause ml. profesorka základní školy Prahy 3.

Co si myslíte vy? Je správné, aby základní vzdělání bylo povinné pouze osm let? Váš názor nás zajímá!

Autor: map, kamp