„My byly u zápisu na konci března, tedy před řádným termínem, který byl dán na 30. 4. 2010. Již tam jsme se dozvěděli, že v Mokré i okolních vesnicích mají školky plný stav a ať s přijetím nepočítáme. Nikoho nezajímá, že mám rodičovskou dovolenou na 3 roky a nemůžu ji změnit na 4, že musím nastoupit do práce, takže skončím na úřadu práce,“ vypráví svůj příběh Katka Daňková z Mokré (okres Brno venkov).
Během prvního dne zápisu byly několikahodinové fronty, přičemž polovinu dětí nepřijali. „Deset dětí nedosahuje v září 2010 3 let, kam patříme i my. Tento údaj jsem se ovšem dozvěděla až z místního zpravodaje. Vím, že se dostalo na květnové děti, pak už ne. Příští rok bude horší, myslím, že maminky už s tím počítají,“ obává se matka tříletého chlapečka.
Rodiče žádají o přijetí dítěte do více školek najednou
Kvůli nedostatku míst v mateřských školkách rodiče přihlášky duplikují a někdy dokonce žádají o přijetí i ve 3 či 4 školkách najednou. Školky si mezi sebou informace nevyměňují a mnoho dětí je tak přijato na vícero MŠ, čímž zaberou místa dalším uchazečům. V září, kdy nastoupí pouze do jedné, se místa uvolní. Podobnou zkušenost má i Jana Lukášová z Brna:
„Dcera je narozená 30. 12. 2006 a dostat ji do mateřské školy ve 3 letech bylo nemožné. Na konci loňského roku jsem posílala dotazy na možnost přijetí asi do 15 školek v Brně, ale nikde nebylo volné místo. Letos, kdy dceři budou už téměř 4 roky, jsem to zkoušela ve více školkách, především blízko našeho bydliště. Situace byla vždy téměř stejná: kolem 90 podaných žádostí, ale volných míst pouze kolem 30-35. Nakonec to dobře dopadlo díky uvolněnému místu a dceru jsme mohli umístit do mateřské školy v městské části, kde bydlíme."
NEDOSTALI JSTE SVÉ DÍTĚ DO ŠKOLKY? NAPIŠTE NÁM! |
|
|
|
Podle čeho školky vybírají?
Školky se při rozhodování o přijetí či nepřijetí dítěte do školky řídí několika kritérii:
1. Ze zákona je obec povinna zajistit docházku do mateřské školy pouze pro předškoláky s místem trvalého pobytu na jejím území. Pokud školku nemá či nedisponuje potřebnými kapacitami, je povinna zajistit předškolní vzdělávání v jiné obci.
2. Dále jsou upřednostňováni děti zaměstnaných rodičů přihlášené k celodenní docházce (přednostně těch, kteří již mají sourozence v dané MŠ).
3. Před dětmi matek na mateřské dovolené s dalším dítětem mají přednost děti zaměstnaných rodičů z ostatních obvodů města.
4. Přihláška k celodenní docházce má vždy přednost před docházkou zkrácenou.
Pokud jste na mateřské dovolené a teprve se chystáte k nástupu do práce, musíte nástup do zaměstnání prokázat v průběhu správního řízení o přijetí dítěte, nejpozději pak do okamžiku vydání samotného rozhodnutí.
Jak řeší obce nedostatek míst v MŠ?
Podle mluvčího vlády Martina Kupky je nedostatečná kapacita mateřských škol pouze dočasná a za 10 let můžou místa dokonce i přebývat.
- Obce zřizují odloučená pracoviště a zvyšují kapacity tam, kde to dovolují hygienické předpisy.
- Některé obce chtějí řešit malé kapacity takzvaným modulárním systémem. Jedná se v podstatě o obytné „buňky“, které se vystaví zhruba během měsíce a nejsou v porovnání s klasickou stavbou příliš nákladné. Tento stavebnicový systém využívají hojně ve Francii, Belgii, Nizozemí či Velké Británii.
Pomůže nová vláda?
Úřednické vládě se v tomto směru nepodařilo podniknout žádné kroky. Nová vláda se nedostatkem míst v MŠ zabývala již při sepisování koaliční smlouvy a k řešení situace chce přispět následovně:
- podporou částečných úvazků
- podporou podnikových a mini školek
- zřízením živnosti pro hlídání menšího počtu dětí