Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Vědci tvrdí: Sestry šíří v rodině pohodu, bratři stres

Dvojčata
2. dubna 2009 | 13:52

Všichni, kdo mají či měli nějaké sourozence, znají běžné dětské šarvátky a hádky. Jsou přirozenou součástí sociálního a psychologického vývoje. Podle britských psychologů nemají všichni sourozenci na psychické nastavení rodiny stejný vliv.

Zatímco dívky působí na sourozence spíše pozitivně, chlapci jako bratři zvyšují napětí a stres.

Psychologové z University of Ulster zkoumali 571 rodin, v nichž byli bratři, sestry a směs dětí obou pohlaví i jedináčci. Z analýzy interakcí a psychologického vývoje dětí vyplynulo, že sestry mají na sourozence obou pohlaví pozitivnější vliv než bratři, a že sourozenci sester mají lepší výsledky v testech mentálního zdraví.

Sestry ale také mnohem více než bratři pomáhají sourozencům obou pohlaví zvládat životní nezdary, lépe motivují a mají lepší společenský život.

„Jedním z nejzajímavějších objevů byl pozitivní vliv sourozence ženského pohlaví poté, co se rozvedli rodiče,“ uvedla jedna z autorek studie Liz Wrightová z De Montfort University.

Vyjadřování emocí během sociálního otřesu je základní potřebou pro dobré psychické zdraví. „Sestry tohle podle všeho právě podporují. Zatímco bratři mají podle všeho opačný vliv, především odrazují ostatní od povídání a vyjadřování emocí pomocí slov,“ vysvětluje pozitivní vliv sester Wrightová.

Autor: Famous, brum