Čtvrtek 2. ledna 2025
Svátek slaví Karina, zítra Radmila
Oblačno, déšť se sněhem 7°C

Holčička ze slavné známky s Masarykem brzy oslaví 100. narozeniny. Jaký byl její příběh?

30. prosince 2024 | 06:00

Bude to pomalu 100 let, kdy se poprvé objevila poštovní známka s prezidentem Masarykem, který drží v náruči asi tříleté děvčátko v kroji. Zajímá vás, kdo je tato holčička a jaký je její životní příběh? A jak se to všechno semlelo, že právě Evu Haňkovou poctil prezident tím, že ji vyzdvihl do náruče?  

Evu Haňkovou svého času známka s Masarykem velice proslavila. Dokonce až tak, že dávala lidem autogramy. Tato dáma příští rok oslaví 100. narozeniny a duševní svěžest ani energie jí nechybí. Lidem vzkazuje, že jediným receptem na dlouhověkost je zůstat aktivní.

Autor: Archiv Blesku, ČTK

„Běž dát tomu pánovi kytičku“

Píše se polovina června roku 1928. Město Žďár nad Sázavou s nadšením i nervozitou očekává návštěvu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Na zdejším náměstí se srocují lidé, mnozí z nich přivedli i své děti. Mezi nimi je také tříletá Evička, které babička právě pro tuto příležitost ušila kyjovský kroj.

Autor: Dobové archivy

Dívenka postává před tribunou vedle své maminky a zvědavě pokukuje po pánovi, kterého všichni oslavují. Poté, co za maminkou přijde pan řídící Jindra z obecní školy a krátce s ní promluví, Evička dostane velmi důležitý úkol: má podat kytičku tomu starému pánovi. Vylézt schody pro ni představuje velké úsilí, roztomile se batolí nahoru a udělá přesně to, co jí maminka poručila. 

V náruči prezidenta

Prezident Masaryk ale děvčátko rovnou bere do náruče, a po něm i jeho dcera Alice. Na otázku, kde má maminku, však rozrušená Evička odpovědět nedokáže a v rozvášněném davu ji nemůže najít, aby ji pánovi ukázala. Moment, kdy Masaryk drží Evičku, navždy zvěční fotografové. Eva Haňková se tak nečekaně proslaví a dostane až na poštovní známku. Ale vlastně to není úplně první setkání malé Evičky s prezidentem. V roce 1925, kdy ji její maminka, manželka důstojníka Československé armády, přivedla s komplikacemi na svět ve vojenské nemocnici, kde byla nejlepší péče – i o matky s dětmi, přišel právě tuto nemocnici prezident Masaryk navštívit a podpořit. 

Autor: Blesk

Nejprve fotka, o deset let později známka

Fotografie se nejprve objevily v novinách a časopisech, protože se v té době slavilo desáté výročí vzniku republiky. Dojemná fotografie oblíbeného prezidenta s malým děvčátkem v kroji si okamžitě získala srdce obyvatel, ve vzduchu byla cítit svoboda, vlastenectví, mír a sounáležitost. O dalších deset let později pak fotografie Masaryka s malou Evičkou skončila na poštovní známce. To už se psal rok 1938 a celosvětové ovzduší nebylo zrovna nejlepší. Spisovatel Karel Čapek, který zanedlouho zemřel na infekci, a naštěstí se tak nedožil okupace a svého zatčení gestapem, vymyslel dobročinnou sérii o 20 haléřů dražších známek, jejichž výtěžek měl jít na pomoc dětem. 

Autor: Dobové archivy

Krásnou známku holčičky s prezidentem Masarykem doprovázel slogan: „Měj úctu k duši dítěte.“ Tyto známky byly v oběhu od 7. března 1938 – v den, kdy by prezident Masaryk oslavil své narozeniny. Bohužel se jich nedožil, zemřel o půl roku dříve, 14. září 1937. 

Pro podpisy za ní chodili do školy

V době, kdy se Eva Haňková objevila na známce, jí bylo třináct let a navštěvovala gymnázium. Ve škole na ni byli pořádně hrdí. Zájem o její autogramy byl tak velký, že ji začali vyhledávat sběratelé známek, aby se jim podepsala. „Dostávala jsem spoustu dopisů a pak za mnou začali chodit i do školy pro autogram. Načež mi tatínek nakázal, abych se vždycky podepisovala jen pod známku, ale na aršík ne. To se podle něj nedělalo, a lidé to přitom chtěli,“ vzpomínala slavná holčička ze známky. A právě tato známka se stala symbolem první republiky a zároveň naší nejslavnější poštovní známkou. 

Autor: Dobové archivy

Akce, kdy fotografie vznikla, se dokonce i opakovala: obyvatelé Žďáru nad Sázavou ji v době, kdy se slavilo sté výročí republiky znovu sehráli, jen herci byli tentokrát jiní. Na pódium šla tentokrát holčička jménem Anička a prezidenta Masaryka sehrál místní knihovník, který si nechal narůst vousy. Zkrátka se na tento jedinečný moment nikdy nezapomnělo a na Evu Haňkovou také ne. Ta se už v roce 2000 zapsala do žďárské kroniky. A dokonce o ní spisovatelka Markéta Pilátová napsala životopisnou knihu nazvanou Holčička ze známky. Vyšla v září 2024 pod nakladatelstvím Práh, doplněná ilustracemi Renáty Fučíkové. 

Kvůli komunismu emigrovala do Ameriky

Dnes se Eva Haňková stále těší duševní svěžesti a až na bolesti kloubů se cítí dobře – ostatně v rodině mají dlouhověkost. Po emigraci v roce 1951 ale žije v Americe. Tam už totiž nakonec zůstala a také se vdala. Jejím manželem byl doktor mikrobiologie, který pracoval ve farmaceutické firmě, Eva se naučila jazyky, které vyučovala. Porodila dvě děti a do Čech se už jen občas přijela podívat na návštěvu. Poprvé to bylo v 70. letech, poté až po sametové revoluci. Tehdy se také už jako šedesátnice setkala s prezidentem Havlem, který jí v žertu řekl: „Ale zvedat vás nebudu“.  Naposledy se do své rodné země podívala v roce 2010, kdy její syn, grafik a umělecký knihař, vystavoval ilustrace v Národním muzeu.

Autor: Taťána Kročková, Prostě fenomén