Smáli se jí kvůli ošklivé noze, tak si ji nechala amputovat. Teď hraje i tenis | Pro ženy | Blesk.cz

Smáli se jí kvůli ošklivé noze, tak si ji nechala amputovat. Teď hraje i tenis

12. března 2018 | 06:00

Každá z nás má na svém těle něco, s čím není spokojená. Stejně tak to měla dvaatřicetiletá Kristy, které v šesti letech diagnostikovali vzácný nádor míchy. Její pravá noha kvůli němu nerostla stejně jako ta levá. Kristy to připadalo ošklivé a po dvaceti letech skrývání se rozhodla nechat si nohu amputovat. 

Když byla Kristy malá holčička, lékaři jí diagnostikovali astrocytom. Jedná se o vzácný druh rakoviny, de facto nádor na míše. Kristy proto musela v šesti letech podstoupit operaci. Nádor se podařilo odstranit, ale nepovedlo se to bez poškození nervů. 

O několik let později byla ženě diagnostikována také skolióza a musela podstoupit další operaci. Bohužel i tentokrát byly poškozeny nervy v páteři, což nakonec vedlo k zastavení růstu pravé nohy, která zůstala o dva centimetry kratší než levá. 

Kristy proto musela nosit nehezky vypadající ortézy a ortopedickou obuv. Za každou cenu ale chtěla, aby její noha vypadala normálně, a tak podstoupila také operaci, která jí měla nohu prodloužit. Ani tato však nedopadla dobře. Po každé operaci navíc Kristy trpěla infekcemi a silnými bolestmi. 

Její vrstevníci se jí často posmívali a nazývali ji mrzákem. To byl také jeden z důvodů, proč nenosila nic jiného než kalhoty. Chtěla se posměškům vyhnout. "Na střední škole se neustále posmívali mému invalidnímu vozíku nebo berlím. Nohu jsem musela neustále schovávat," vzpomíná Kristy. 

Nakonec se rozhodla nechat si nohu amputovat, a to dobrovolně bez jakéhokoliv nátlaku lékařů. "Během dvaceti let jsem na sobě ani jednou neměla šaty nebo šortky. Tady v Missouri je během léta takové teplo, ale já se zkrátka styděla nohu ukazovat. Nechat si nohu amputovat bylo nejlepší rozhodnutí mého života," říká žena. Kristy byla vybavena bionickou nohou, kterou může ovládat chytrým telefonem a která se dá přepnout do různých režimů činnosti. Díky ní tak může také běhat nebo hrát tenis. 

Toho, že se po amputaci cítí opravdu lépe, si všimli také její manžel a dcera. "Manžel říká, že jsem se stala mnohem jistější a silnější osobou. Má pravdu. Tohle rozhodnutí jsem měla udělat už dávno," dodává Kristy. Díky operaci nabyla sebevědomí a nemá problém si po letech konečně obléct kratší šaty. 


Velikonoce jsou už za chvíli! Pokud chcete znát těsto na ten nejlepší velikonoční mazanec, uplést pomlázku, nebo letos netradičně obarvit vajíčka, přečtěte si naše rady. Vše o velikonocích, jejich tradicích a zvycích se dočtete ZDE >>>

Autor: Aneta Pařízková