Tomu se říká posedlost: Spí v hamburgeru a postavil jim muzeum! | Pro ženy | Blesk.cz
Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Tomu se říká posedlost: Spí v hamburgeru a postavil jim muzeum!

31. října 2013 | 12:15

Zkuste se zamyslet nad nejpodivnějšími předměty, které mohou lidé sbírat. Napadly by vás hamburgery?  Harry Sperl, přezdívaný Hamburgerový Harry, této americké pochoutce doslova propadnul a postavil jí dokonce muzeum.

Hamburgerový Harry Sperl, německý immigrant, žijící kde jinde než v Americe, miloval hamburgery od malička. Nikdy jimi ale nebyl posedlý. Vše se změnilo jednoho dne, kdy si v hračkářství koupil pár blbinek ve tvaru tohoto jedinečného jídla a vystavil si je v práci na stůl.

Sběratelem náhodou

Hamburgerový Harry
"Chodili ke mě kolegové a ptali se, jestli hamburgery sbírám. Tak jsem si řekl, proč ne, mohl bych.", říká Harry. Ze "sběratele omylem" se tak stal majitel největší kolekce předmětů s tematikou hamburgerů na světě a je také majitelem jediného muzea hamburgerů.

Část Harryho hamburgerové sbírky
V tomto jedinečném muzeu najdete přes tisíc exponátů, které osobně nasbíral právě Hamburgerový Harry. Od nejrůznějších dóz na sušenky, přes budíky, čepice, odpadkové koše a sluchátka, až po plyšáky, ručníky, trička, magnety, odznaky, slánky s pepřenkami a mnoho dalšího. Vše jak jinak, než s motivem nebo tematikou hamburgerů.

Hamburgerové sny

Hamburgerový Harry hamburgerům prakticky zasvětil svůj život.
Většinu předmětů Harry posbíral na bleších trzích a garážových výprodejích, které jsou v Americe velmi populární. Královnou jeho sbírky je ale naprosto unikátní vodní postel, ve tvaru cheeseburgeru, ve které Harry každý večer usíná. Jak by se líbilo vám, složit hlavu na jeden z mnoha plyšových hamburgerových polštářů a přikrýt se sezamovou houskou s listem salátu?

Oběd na kolečkách

Haryho hamburgerový Harley-Davidson
Pokud je postel královnou Harryho sbírky, nezbývá než korunovat i krále. Tím není nikdo jiný než chopper Harley Davidson přestavěný na tříkolku, jemuž vévodí obří hamburger, ukrývající v sobě celé tělo motorky. Jak Harry popisuje na videu: "Přední kolo vypadá jako okurky, ukotvené flaškou s kečupem. Tachometry jsou ve tvaru mléčných shakeů. Kola vypadají jako červená cibule a řidítka také jako okurky. Čím déle se na moji motorku díváte, tím víc fascinujících drobných detailů najdete."

Část Harryho hamburgerové sbírky
Skutečným hamburgerům ale Harry příliš neholduje, jak byste možná čekali. Vlastně bez velkého zájmu přiznává, že si ho dá jen párkrát do roka: "Když přece sbíráte známky, nebo mince, nemusíte být nutně pošťák nebo zloděj. a stejně tak to, že hamburgery sbírám neznamená, že bych se jimi musel cpát od rána do večera.", říká Harry v rozhovoru pro BBC.