Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Zabiju se, jestli mě přinutí k sňatku!, říká zoufalá holčička (11) z Jemenu

23. července 2013 | 14:03

Zpověď, ze které mrazí. Šokující video plné zoufalství, smutku a zloby, uveřejnila sama aktérka na internetu. Jedenáctiletá Nada al-Ahdal  z Jemenu v něm vysvětluje, proč utekla od rodiny.

"Nestyď se a vezmi si mě - a já se zabiju!", říká dívenka doslova překypující emocemi na videu, které uveřejnila na internetu. Otřesné video vypovídá o tom, jak jsou mladé dívky, často ještě děti, v Jemenu provdávány za staré muže.

Svatba je často rodiči domluvena už v době, kdy jim je pouhých pár let. Pro dospívající dívky si pak, až nadejde ten pravý čas, přijde jejich nastávající. Některé holčičky se však s takovým osudem nedokáží smířit. Deseti, jedenáctileté dívky páchají sebevraždy, jen aby se svatbě z donucení vyhnuly.

Tahle okatá malá holka by si spíš měla hrát s panenkami, než být ženou o mnoho let staršího muže.
Tahle okatá malá holka by si spíš měla hrát s panenkami, než být ženou o mnoho let staršího muže.

"Moje teta i sestra se zapálily, když jim bylo třináct let. Nechci skončit jako ony," vypráví pohnuté rodinné osudy na videu Nada, kterou si "vyhlédl" jemenský emigrant žijící v Saudské Arábii. Rodiče se sňatkem souhlasili. Samozřejmě po patřičném finančním vyrovnání.

Odbojná dívenka se však rozhodla vzepřít svému "předepsanému" osudu a utekla ke svému strýci. Zpět domů k rodičům se už nikdy vrátit nechce. I když oni na tom stále trvají. Ví totiž, že by jí nejspíš znovu prodali.

"Ničí naše sny. Všechno, co je v nás. To není je výchova, to je zločin," říká zoufalá Nada, která už se svými rodiči nechce mít vůbec nic společného. "Nemám žádný život, žádné vzdělání," rozčileně naříká ve své zpovědi.