Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení 0°C

Borsi (7): Jeden bonbon by ji mohl zabít!

Borsi se svou každodenní stravou, ovocem a zeleninou
12. října 2010 | 23:40

Zatímco její vrstevníci si dopřávají sladkosti a rychlé občerstvení, ona nesmí jíst nic jiného, než ovoce a zeleninu. Borsi Batki (7) z britského Coventry je kvůli svému onemocnění vegetariánkou z donucení. Trpí fenylketonurií, poruchou metabolismu, kvůli které nesmí žádné jídlo s proteiny. Kdyby se tak stalo, utrpí poškození mozku.

Čím více by jídla s proteiny snědla, tím větší poškození by si způsobila. Mimoto by jí hrozil i infarkt a nejspíš smrt. Potíže dívky s fenylketonurií byly naštěstí odhaleny již 6 dní po narození, když si v jejím rodném Maďarsku lékaři všimli nesrovnalostí v krvi.

Borsi pláče kvůli sladkostem

„Moc toho jíst nemůže, a tak je její menu značně chudé. Jakékoliv maso, běžné těstoviny, chléb, ryby ani jogurt. Nic z toho se na jejím jídelníčku nesmí objevit. Když chodí na večírky svých kamarádek, nesmí si uždíbnout žádnou sladkost a je to pro ni velmi těžké, někdy kvůli tomu i brečí.

Vysvětlujeme jí, proč to tak je, a ona to chápe, jen je to pro ni opravdu složité,“ uvedla dívčina matka Maria (37). Překvapující je, že se s tímto postižením rodí zhruba jedno z 15 tisíc dětí.

Autor: INT, shp, Krvs