Kam a proč zmizeli muži, kteří mají rádi sex? Známe 10 důvodů | Pro ženy | Blesk.cz

Kam a proč zmizeli muži, kteří mají rádi sex? Známe 10 důvodů

 • Žen, které si stěžují na nedostatek sexu v trvalém vztahu, není zrovna málo
  20. května 2015 | 06:00

  Muži myslí jen na to jedno, ženy to musí více či méně trpně snášet. Tohle klišé určitě znáte také. A rovnou vám radíme: zapomeňte na něj. Pokud to vůbec někdy byla pravda, dávno už to neplatí – alespoň jak pozorujeme u našich kamarádek nebo čtenářek, které se nám svěřují se svými zkušenostmi. Jedna se překvapivě často opakuje: muži ztrácejí zájem o sex a jsou to čím dál častěji oni, kdo se vymlouvá na únavu nebo bolest hlavy. Co se to děje? 

 • 1. Je pořád unavený, bolí ho hlava, pomoc!

  ...

  Do redakce přišlo psaní. Čtenářka Tereza si v něm stěžuje na to, že její muž s ní v podstatě nespí. "Jsem z toho frustrovaná a to hned dvakrát. Jednak je mi to líto a přemýšlím, jestli je náš vztah vůbec v pořádku, navíc mi milování skutečně fyzicky chybí. Nedávno jsem po pár skleničkách vína tohle téma otevřela i mezi kamarádkami a s překvapením jsem zjistila, že v tom zdaleka nejsem sama. Naši muži, chlapi v plné síle, kterým je maximálně plus minus čtyřicet, nestojí o sex. Co se to děje?" ptá se Tereza. Podle ní se její muž vymlouvá tu na únavu, tu dokonce na pověstnou bolest hlavy. Odborníci jí přitom dávají za pravdu – její případ není zdaleka ojedinělý, naopak. 

 • 2. Bez chuti na sex každý třetí

  ...

  Sexuálním chováním Čechů se ve svých výzkumech opakovaně zabývali sexuologové Petr Weiss a Jaroslav Zvěřina. Před několika lety pomocí dotazování zjistili, že nulovou chuť na sex čas od času pociťuje celá třetina mužů. To rozhodně neodpovídá představě o mužích coby těch, kteří na sex myslí skoro vždycky, pokud zrovna nespí a nezdá se jim o něm. 

 • 3. Chybí jim doma obdiv, ženy dokážou to samé

  ...

  "Uznávám, zvoral jsem to. Se svou ženou jsem doma nespal, s milenkou, kterou jsem si našel, ano," přiznává David, čtyřicátník ze severních Čech. Jeho příběh zní banálně, ale po obšírnějším vysvětlení se dá pochopit ledacos z toho, proč muže doma sex nebaví. David líčí, jak svou ženu miloval a jak ho vzrušovala v prvních letech vztahu a jak se to zhoršovalo spolu s tím, jak stoupala na kariérním žebříčku, zvládala rodinu a ještě spoustu věcí okolo, zatímco on se pořád plácal jako obyčejný bankovní úředník. Začal mít mindráky, což ještě zhoršilo pocit, že ho jeho krásná a úspěšná žena dost neobdivuje. Zatímco milenka, mladá kolegyně z banky, na něm mohla oči nechat, stejně jako jí dělalo dobře, když ji někam vzal autem – jen on věděl, že na něj vydělala jeho žena. Tohle je jev, který odborníci rovněž pozorují už dlouho: zatímco ženy jsou stále úspěšnější a soběstačnější, muži ztrácejí své pozice, chybí jim obdiv a pocit, že by to bez nich nešlo. To všechno se na jejich sexualitě podepisuje negativně. 

 • 4. Mají už svůj vrchol dávno za sebou

  Pavlína chodila se svým přítelem více jak čtyři roky, než zjistila, že je gay.

  Další věcí je fakt, že muži zažívají sexuální vrchol někdy mezi dvacítkou a třicítkou. Pokud se dnes bereme mezi třicítkou a čtyřicítkou, už se možná velkých výbuchů vášně a nocí plných milování v manželství prostě nedočkáme. Pokud to vyhovuje oběma stranám, nakonec proč ne. Nicméně snad není třeba dodávat, že sexu neprospěje ani to, pokud před sebou začneme doma chodit v teplácích a tak nějak celkově o sebe moc nedbat. 

 • 5. Ženy jsou mnohem odvázanější než dřív

  ...

  Do hry vstupuje i fakt, že zatímco chuť na sex se u mužů s věkem snižuje, u žen naopak stoupá a mnohé se na vrcholu ocitají ve třiceti nebo také ve čtyřiceti letech, kdy do hry vstupuje i jejich sebevědomí. Díky němu si sex dokážou mnohem lépe užít a také ho mnohem důrazněji vyžadovat. A na jejich protějšky místo toho dopadají klesající hladina testosteronu, stoupající stres z práce a z toho, že ji ztratí, a únava. "Uznávám, nejsem žádný sexuální přeborník, i když v mládí mě sex dost bavil a pár holek jsem rozhodně vystřídal. Jenže dneska si snad víc užiju dobrou večeři, po které se můžu natáhnout a doufat, že už po mně nikdo nebude nic chtít," přiznává Michal, celkem úspěšný manažer jednoho nakladatelství. 

 • 6. Ani mladíkům nepřipadá sex nijak výjimečný

  Vztahy

  Dobře, nezletilí mladíci i čerstvě dospělí mladí muži na sex přece jen myslí celkem hodně, ale na druhou stranu se podle všeho od některých z nich také nedají čekat nějaké sexuální přebory. "Můj syn už pár holek měl, ale rozhodně se nechová jako někdo, kdo pro trochu milování udělá cokoli – jak si to ještě pořád pamatuju ze svého mládí. Spoustu času stráví doma u počítače, a tak nějak mám pocit, že se jeho sexualita projevuje hlavně tím, co nosí, a snahou o dokonalý vzhled," porovnává své dospívání s dospíváním svého syna čtyřicátník Pavel z dolního Poberouní. Výzkumy navíc ukazují, že mnozí (zejména mladí, ale možná to platí i pro starší) muži dávají před milováním s partnerkou přednost masturbaci, protože je to jednodušší a časově méně náročné. 

 • 7. Milování už není jedinou zábavou

  Vliv moderních technologií na partnerské vztahy je obrovský. Zkuste s jejich pomocí zachránit vaše partnerství!

  Příčin toho, proč mnozí dnešní muži nespí se svými partnerkami, by se jistě našlo ještě více. V potaz je třeba brát i změnu pohledu na sex jako takový – zatímco ještě před nějakými dvaceti třiceti představoval mnohdy jedinou pořádnou zábavu, dnes je svět plný jiných lákadel. A to platí pro dvacátníky stejně jako pro čtyřicátníky. Zatímco naši rodiče trávili víkendy na chalupách, kde mnohdy nebyla elektřina, a tudíž ani televize, my spíše nevíme, po jaké formě vyžití sáhnout dříve. 

 • 8. Příliš snadno dostupný sex

  ...

  Rodinný poradce Petr Šmolka upozorňuje i na jistou přesycenost sexem, kterého je kolem nás nadbytek. Objevuje se v každé druhé reklamě, sexy jsou účesy i oblečení, z porna je díky internetu až příliš snadno dostupné zboží. To všechno způsobuje jakési přesycení sexem, v němž se paradoxně samotnému milování nějak nedaří. Muže může rovněž odradit to, když je žena v posteli příliš aktivní – občas je to pro ně zábavné, pokud je z toho zvyk a oni nejsou od přírody spíše submisivní, spíše je to otráví. 

 • 9. Workoholismus vs. sex

  Máte hodně práce a budete muset zůstat v zaměstnání přesčas? Firma s tím počítá, vy nepočítejte s příplatkem!

  Jedno je jisté – moderní doba přinesla mnohem více workoholismu a zrychlený život plodí stres. A s tím už přímo souvisí mimo jiné snížená chuť na sex. Mnozí muži vnímají jako velmi stresující třeba fakt, že na jejich výdělku je závislá nejen jejich žena, ale i děti. 

 • 10. Pozor na skryté zdravotní problémy

  ...

  Zdravotní problémy ohrožovaly sexualitu vždycky, a proto je potřeba na tuhle příčinu pomyslet i dnes. Mnozí muži například nechtějí spát se svými ženami, protože mají problémy s erekcí – ať už jako projev problémů s tlakem nebo počínající cukrovky. Je pak dobré vyšetření provést i v tomto směru. Na míře zájmu o sex se projevuje i hladina testosteronu. Pokud se snižuje, jde sexuální život od deseti k pěti, hormon přitom lze dodávat uměle. Nicméně tato příčina je poměrně dost vzácná. Ale na sexu se může podepsat i deprese nebo jakýkoli jiný zdravotní problém, který muže děsí, a oni tak nemají na nic jiného moc pomyšlení. 

Diskuse ke článku
.