Přestože statisticky dochází k nejvíce znásilněním v jižní Africe a Indii, projekt spodního prádla, které vás má ochránit před nedobrovolným sexuálním stykem, se zrodil v Americe, konkrétně v samotném New Yorku.
Jeho hlavní myšlenkou je poskytnout ženě toužebný pocit bezpečí a pohodlí a současně díky speciálním materiálům a systému zamykání zajistit, že se pod něj násilník prostě nedostane. Jak je to možné?
Zamykatelné kalhotky
Materiál, ze kterého je prádlo vyrobeno, je natolik pevný a současně pružný, že je nemožné kalhotky rozstřihnout nebo rozříznout. Systém patentů na stehnech a v pase pak v podstatě "zamkne" vložené pásky a je tedy nemožné prádlo vykasat, nebo naopak stáhnout z boků. Díky překvapení násilníka by tak žena měla mít teoreticky také více příležitosti ubránit se, nebo utéci.Zámek v pase tak připomíná středověký pás cudnosti, ovšem s tím rozdílem, že klíč k němu vlastníte vy a nikdo jiný. Funguje na principu nastavení dvou ručiček do polohy jako na hodinkách. Sama si tedy nastavíte například "půl čtvrté", podle toho, jaký čas se vám dobře pamatuje. Když si budete chtít prádlo sundat, stačí pouze nastavit zvolený čas a zámek snadno odemknete.
Ano, ale...
Přestože výhody tohoto prádla se nedají popřít, vzniká kolem něj stále řada otázek. a to jak praktických, tak etických.Nejčastějším protiargumentem je fakt, že i když se násilník oběti do kalhotek nedostane, stále je to muž s daleko větší silou. A otázkou tak je, jestli ho znemožnění soulože nerozzuří natolik, že se na ženě pomstí fyzickým napadením nebo dokonce zabitím.
Z morálního hlediska je pak také otázkou, zdali by nebylo lepší investovat víc peněz a energie do prevence a postihů za znásilnění, než učit ženy, jak se nestat obětí násilníkových potřeb.Kdy bude k sehnání?
Projekt Anti-Rape Wear, tedy prádlo proti znásilnění, funguje už několik let, během kterých se jeho tvůrčí tým snaží vyvinout takový produkt, který by obstál v uživatelském testování a byl připraven na trh. Veškeré financování je přitom zajištěno formou sponzorských darů.
Koncem letošního listopadu by tak mělo být rozhodnuto, jestli se projektu podaří získat dostatek prostředků k zahájení výroby. Pokud ano, měly by se kalhotky proti znásilnění objevit na americkém trhu v červenci 2014.Co si o prádlu proti znásilnění myslíte vy? Pomohlo by vám cítit se bezpečněji, nebo byste naopak měla strach z násilníkovy větší agresivity?