Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Moře, nebo hory? Výběr dovolené řekne hodně o vaší osobnosti!

 • Kam byste vyrazili rádi na dovolenou, k moři, nebo na hory?
  26. června 2016 | 06:00

  Je vám lépe na pláži, v teple za zvuku šumění vln? Nebo potřebujete vítr ve vlasech, rozhledy do krajiny a prostor kolem sebe? Jinými slovy: řešíte doma často, jestli na dovolenou k moři, nebo na hory? Vysněné prázdninové destinace toho podle studií hodně vypovídají o našich osobnostech. Platí, že holky chtějí k moři  a kluci do hor? Jací jsou horalé a jací milovníci moře?

 • Zavřete oči...

  Kam byste vyrazili rádi na dovolenou, k moři, nebo na hory?
  Zavřete oči a představte si ideální letošní dovolenou. Co cítíte? Vítr ve vlasech, ticho a čerstvý vzduch? Vůni lesa, přítomnost hor? Nebo šumění moře, křik okolních lidí na pláži, teplo písku a slaný vzduch? Pokud jste si vybrali moře, pak je zásadním rysem vaší osobnosti komunikativnost, živost, radost z nových podnětů a ze společnosti. Jedním slovem: extrovert. Pokud jste volili hory, patříte k opačnému pólu, tedy mezi introverty.

 • Hory jsou pro sólisty

  Lienzské Dolomity
  Dává to smysl: introvert bude dávat přednost místům, kde se dá očekávat méně lidí, klid, a dokonce i částečná izolace. Místům, kde bude dost podstatnou část dovolené jen on sám se svými myšlenkami. V životě jsou tito lidé spíše sólisty, mají rádi ověřené a prověřené věci.

 • Radost a hluk

  ..
  Pláže jsou naopak spojovány s lidmi – ať už s těmi, které člověk zná, nebo s těmi, které teprve poznat chce. Mořské dovolené přitahují ty, kteří jsou otevřeni novým podnětům, rádi se těší z nových přátel i zážitků a nejlépe si odpočinou mezi skupinou přátel. Jiné věci, jako pohlaví nebo věk, na výběr dovolené vliv vlastně nemají. Jinými slovy neplatí, že holky chtějí k moři a kluci do hor.
 • Ovlivňuje místo naši povahu?

  Pohled na italské dolomity z Karnských Alp
  Dá se říct, že hory probouzejí v lidech introvertní rysy, a pláže naopak? Nebo se jen lidé podobných charakterů "stahují" tam, kde jim je dobře? Výzkumy hovoří jasně: pokud jste extrovert, hory vás nevyklidní. Budete tam akorát nešťastní a za každou zatáčkou budete vyhlížet skupinu turistů, ke které byste se přidali, sestoupili s ní do údolí a zapařili v nejbližší hospůdce. A naopak – introvert na pláži málokdy podlehne náladě a bude nadšeně tančit v taverně. Míra extroverze a introverze se v jednotlivých prostředích nemění. Jen výrazně stoupá hladina štěstí a radosti ve chvíli, kdy je člověk "ve svém". Tak kam to bude letos?

Autor: is
Klíčová slova: láska a vztahy, moře, hory, dovolená, muži, ženy
Diskuse ke článku
.