Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Jak voní první lásky? Zeptali jsme se chemika i sexuologa!

Jak vám voněla první láska, vzpomínáte si?
4. února 2013 | 11:24

Čím je první láska tak výjimečná? Proč si ji stále pamatujeme? Má nějaký vliv na naše stávající vztahy? Seznamovací portál Leyter.com položil otázky spojené s první láskou chemikovi, odbornici na vztahy a sexuologovi.


Chemik: váš parfém může přispět k volbě partnera
První vztah přináší člověku poprvé tělesnou blízkost, která se zcela liší od té rodičovské. Vůně partnera přitom může sehrát jednu z hlavních rolí.

Srdce dnes slaví své výročí. Jak se o něj správně postarat, aby sloužilo co nejdéle?
Autor: profimedia.cz

„Vnímání čichem má při seznamování velký význam. Lidský mozek má schopnost pamatovat si vůně po velice dlouhou dobu. Ty může vázat k milované osobě, stejně jako k určitému místu,“ říká prof. Libor Červený z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. „Není také vyloučeno, že některé osoby k sobě mohou být připoutány i takovou symbiózou vůní, která by jiným vadila,“ doplňuje Červený. K propojení vůně a lásky dodává: „Je zajímavé, že v některých rozvětvených rodinách používají všechny generace žen, od náctiletých slečen až po prababičky stejný parfém. Podvědomě to může napomáhat i k výběru podobného typu partnerů.“

Odbornice na vztahy: muži zapomínají na první lásku déle
Specialistka na vztahovou problematiku Mgr. Martina Horáková ze seznamovacího portálu Leyter.com uvažuje, proč tak často vyvoláváme vzpomínky na své první zamilování. „Na mé otázky o první lásce reaguje každý jinak. Většinou má ale potutelný úsměv na rtech, když odpovídá. Kdo by chtěl vzpomínat na první lásku ve zlém?“ říká Horáková.

Jak vám voněla první láska, vzpomínáte si?
Autor: Shutterstock.com

Navíc pokud jakýkoliv další vztah nefunguje, automaticky se ohlížíme a rekapitulujeme. První láska vychází ze srovnání nejlépe, protože je neopakovatelná. Všechny emoce v ní zažíváme poprvé.
„Překvapivé je, že muži většinou zapomínají na první lásku déle. Je to způsobeno jejich pomalejším hledáním svého já. Mají problém porozumět sobě, natož pak tomu, proč jim první láska nevydržela,“ uzavírá Horáková.

Sexuolog: nepovedený první sex může vést k problémům s erekcí
„První láska bývá obvykle jen platonická. Zůstává většinou krásnou, někdy i úsměvnou, vzpomínkou po celý život. Pokud se vztah  s první láskou naplní i sexuálně, bývají to převážně ženy, které v něm dokáží setrvat  do konce života. U mužů bych to považoval spíše za výjimku, vzhledem k jejich  biologicky odlišnému sexuálnímu chování,“ vysvětluje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Kolan.

Říká se, že láska snižuje chuť k jídlu. Něco na tom bude!
Autor: profimedia.cz
„Na rozdíl od první lásky, může první sex pozitivně, ale také negativně, ovlivnit průběh příštích partnerských vztahů,“ vysvětluje lékař. „Méně sebevědomý muž se může po prvním nepovedeném sexu opakovaně potýkat s obtížemi s erekcí, případně předčasnou ejakulací. Pro dívku může být nešetrné první pomilování značně bolestivé. To bývá jednou z příčin bolestí i  v budoucnu. Naštěstí jsou u převážné většiny populace vzpomínky na první sex  hezké nebo neutrální,  což je předpokladem budoucího plnohodnotného vztahu,“ doplňuje MUDr. Kolan.

Video se připravuje ...